Olomouc si objednala analýzu efektivity fungování MDO a MFO za 240.000,- Kč

Olomoucká radnice si objednala analýzu efektivity fungování svých příspěvkových organizací, Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Důvodem jsou plány města týkající se možného sloučení obou institucí. Analýzu vypracuje pražská společnost Economic Impact Art, město za ni zaplatí 240.000 korun, vyplývá to z registru smluv. Návrh radních, který by otevřel cestu k případnému sloučení obou institucí, schválilo olomoucké zastupitelstvo v červnu. Vedení města tehdy uvedlo, že další postup se bude odvíjet podle výsledku této analýzy. Hotova má být do 15. listopadu.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

“Hlavním cílem analýzy je posouzení možných variant dalšího působení dvou příspěvkových organizací statutárního města Olomouc – Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc, poskytnutí závěrů a doporučení pro další kroky města i obou organizací a následné posouzení proveditelnosti a časové náročnosti případného sloučení organizací,” stojí ve smlouvě.

Analýza má obsahovat tři části. První z nich zhodnotí současný stav obou kulturních institucí, včetně jejich rozpočtů, umělecké činnosti a vzájemné spolupráce. Ve druhé části mají být posouzeny obě varianty optimalizace – sloučení divadla a filharmonie do jedné organizace k 1. lednu 2025 anebo setrvání existence dvou autonomních organizací. “U posouzení obou variant bude zásadní zachování alespoň současné šíře kulturní nabídky, poskytované v současnosti oběma institucemi v souladu se zřizovacími listinami a poskytnutí prostoru pro růst kvality, současně však s cílem hledat finanční úspory a potenciál pro navýšení vlastních výnosů a soběstačnosti,” uvádí smlouva.

Ze třetí části má vyplynout jasné doporučení, která varianta je vhodnější. Pokud zhotovitel analýzy doporučí variantu sloučení divadla a filharmonie, město od něj zároveň požaduje, aby posoudil proveditelnost tohoto kroku a čas nutný pro celý proces.

Město začalo o možném sloučení obou institucí mluvit z ekonomických důvodů, problémy s financováním řeší obě kulturní instituce dlouhodobě. Podle náměstka primátora Viktora Ticháka obě příspěvkové organizace žijí ve značné nejistotě, která se vyznačuje každoročním bojem o podobu jejich rozpočtu. Radní v souvislosti s transformací zdůrazňují, že chtějí zachovat obě značky kulturních institucí.

Proti záměru města sloučit Moravské divadlo s Moravskou filharmonií se již dříve otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Jejich ředitelé snahu města situaci koncepčně řešit vítají, především z filharmonie však kvůli možnému sloučení zaznívají obavy kvůli ztrátě identity. Podle opozice by se město místo zbrklého a nepřipraveného sloučení obou institucí mělo spíše pokusit získat nové zdroje financování divadla a filharmonie například od Olomouckého kraje či ministerstva kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments