Olomouc: Výstavní projekt Rozlomená doba zahájí Krzysztof Penderecki

Evropský výstavní projekt Muzea umění Olomouc s názvem Rozlomená doba zahájí v září světoznámý dirigent Krzysztof Penderecki. Jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny dvacátého století vystoupí s krakovskou filharmonií v kostele Panny Marie Sněžné.

Krzysztof Penderecki (zdroj commons.wikimedia.org/Akumiszcza)

Výstava Rozlomená doba je největším projektem svého druhu v České republice ke stému výročí založení republiky. Představí spolupráci uměleckých skupin a umělců, kteří působili v bývalém Rakousku-Uhersku a nově vzniklé Evropě.

„V Muzeu umění Olomouc se výstava koná od 20. září do 27. ledna 2019 a poté bude postupně až do roku 2020 putovat k partnerům projektu, kterými jsou Mezinárodní centrum kultury v Krakově, Galéria mesta Bratislavy a Janus Pannonius Múzeum Pécs. Výstavní projekt se koná pod záštitou ministrů kultury visegrádské čtyřky, na jeho zahájení přijede předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani,“ uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Výstavu zahájí koncert dirigenta a polského skladatele Pendereckého, pro něhož bude vystoupení zároveň oslavou jeho letošních pětaosmdesátin. Tento koncert zároveň zahájí Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci, doplnili zástupci muzea.

Cílem výstavního projektu je ukázat výtvarnou kulturu z let 1908 až 1928 ve střední Evropě. Výstava představí stovku umělců z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska, k vidění budou i avantgardní díla z Rumunska či Slovinska. Kurátor z každé zúčastněné galerie doporučil za svou zemi dvě stovky děl k vystavení. V expozici jich bude zhruba dvě stě padesát; vybral je tým hlavního kurátora. Kromě obrazů a soch budou vystaveny fotografie, kresby, grafiky a obálky knih a časopisů. Divák bude podle tvůrců projektu mít možnost na výstavě vidět díla od nástupu expresionismu přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu dvacátých let.

Výstava má podtitul Mezi úzkostí a slastí 1908 až 1928. Po představení v Olomouci se v březnu následujícího roku přesune do Krakova, následně do Bratislavy a na podzim do maďarské Pécse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat