On-line festival Flamenco De Sofa zítra uvede představení bravurního tanečníka Pol Valquera

V rámci on-line festivalu Flamenco De Sofa, který od začátku června systematicky podporuje konkrétní španělské umělce, se od zítřka 9. července představí bravurní tanečník Pol Valquero. Jako sólista Národního baletu Španělska zářil v představení Grito. Festival uvede jeho představení Antonjo, kde tančí po boku Mónicy Fernandéz. Famenco de Sofa vzniklo v České republice s myšlenkou pomoci umělcům, kteří pochází z jedné z nejvíce pandemií zasažených zemí.
Pol Valquero (zdroj Flamenco De Sofa)

 Jsem moc ráda, že se nám podařilo nadchnout flamenkové publikum z celého světa pro dobrou věc.“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová a dodává: „Pro každého z prozatím vystupujících umělců se podařila vybrat velmi zajímavá částka, která v těchto nelehkých chvílích slouží jako rychlá pomoc i velká motivace pro další tvorbu.“ Stream představení Antonjo bude možné zhlédnout od 9. do 15. července na webových a facebookových stránkách festivalu zdarma. V tomto termínu mohou také diváci přispívat souboru Pol Valquera do virtuálního „klobouku“ libovolnou částkou. Nadšení zájemci tak mohou z pohodlí domova sledovat představení světové úrovně a zároveň finančně podpořit své oblíbené umělce.

Během minuty se mohou diváci s trochou fantazie přenést do sluncem zalité kolébky flamenka Anadalusie, kde načerpají energii a vášeň, kterou tato svébytná hudebně-taneční kultura nabízí. Stream je možné zhlédnout zdarma, a přitom přispět dobrovolnou částkou pro konkrétní soubor či umělce. Flamenco De Sofa už nabídlo představení sevillského virtuózního tanečníka Davida Péreze, špičkovou tanečnici Karime Amayu, držitele Grammy Nina de los Reyes, Antonia Molinu “El Chora“ nebo legendární tanečnici La Monetu.

Dalším umělcem, kterého festival 16. 7. uvede, je špičkový tanečník Adrián Santana v představení Simbiosis a dva měsíce plné flamenka uzavře 23. 7. Mónica Fernández s představením Comadre, které otevírá divákům cestu do nejhlubších koutů taneční i lidské duše.

On-line stream bude zveřejněn stránkách festivalu, na YouTube i na facebookovém profilu vždy ve čtvrtek v 19: hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách. 

Den flamenka již pět let přináší na pár dní do podzimní Prahy vášnivou i radostnou atmosféru španělské fiesty. Přidává se tak k celosvětovým oslavám Mezinárodního Dne flamenka, který byl ustanoven na 16. listopadu, kdy bylo flamenko v roce 2010 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vždy v listopadu festival po čtyři dny představuje v Praze ty nejzářivější flamenkové hvězdy, které plní prestižní sály nejen doma ve Španělsku. Program přináší jak koncerty či taneční představení tak workshopy, výstavy, bazar či pravou flamenkovou fiestu. Letošní VI. ročník by se měl uskutečnit od 19. do 22. listopadu 2020.

La Moneta se řadí k nejslavnějším tanečnicím současné flamenkové scény ve Španělsku. V jejích žilách koluje esence prapůvodní flamenkové krve, je technicky dokonalá a v jejích pohybech a výrazu se odráží hloubka a dlouhověkost flamenkového umění. Je nositelkou několika prestižních ocenění za tanec i choreografii v rámci profesionálních flamenkových soutěží a byla vyhlášena nejlepší tanečnicí narozenou v 80. letech. V představení Muy Especial předvede to nejpůsobivější z andaluské Granady – radost, lásku, vášeň i zármutek – to vše za doprovodu prvotřídních muzikantů. Představení již uvedla před českým publikem v roce 2017 v Praze na Dni flamenka.

Tanečník Pol Vaquero začal své taneční studie na Konzervatoři v Kordobě ve svých 10 letech. O šest let později již tancoval profesionálně vedle slavného tanečníka Antonia Canalese v představení „Torero“. Mezi nejvýznamnější představení, ve kterých působil se řadí “Torero”, “Gitano”, “Minotaur”. Byl sólistou Národního baletu Španělska v představení “Grito” a také spolupracoval se souborem Joaquína Grila. V nedávné době se představil v díle „Trianero“ na Bienále v Seville a mezi jeho úspěšné projekty patří i další představení „21 Pasos“.

Adrián Santana začal studovat tanec ve svých 9 letech u svého strýce, slavného tanečníka z Malagy, Pepita Vargase a vystudoval zde Taneční Konzervatoř. Brzy se stal členem profesionálních souborů a sdílel podium s umělci velkých jmen, jako jsou: Pastora Galván, Nani Paños, Rafael Estévez, Javier Latorre nebo Lola Greco. Za svou kariéru posbíral mnoho významných cen. Adrián Santana je zván na prestižní flamenkové festivaly ve Španělsku i ve světě. Pravidelně spolupracuje s hvězdami flamenkové scény, jakými jsou například Granero a Antonio Canales. Kromě představení se také věnuje výuce flamenka. Má širokou základnu žáků po celém světě.

Již v útlém věku obdržela tanečnice Mónica Fernández řadu prestižních ocenění, kromě jiných v roce 1994 cenu v soutěži “Las Minas de la Unión”, kterou v takto mladém věku obdrželo jen velmi málo tanečnic. Stala se členkou profesionálních souborů svých profesorů a dále tančila v pozici první tanečnice v souboru Rafaela Amarga v představeních Poeta en Nueva York a Tiempo muerto. Hlavní role tančila i v souboru Antonia Canalese v představeních Narciso, Torero či Gitano, které měli přes 900 repríz. Kromě taneční kariéry se začala rozvíjet i její kariéra choreografky. Založila vlastní soubor a začala se věnovat autorské tvorbě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat