Opava: premiéra operety Tisíc a jedna noc

Operní soubor Slezského divadla Opava připravuje premiéru operety Johanna Strausse mladšího Tisíc a jedna noc. Režie se ujal Rudolf Tesáček, dirigovat bude Petr Chromčák. Poprvé bude inscenace uvedena 15. prosince. Noty pro příběh evropské dívky v prostředí orientálního harému skladatel napsal v roce 1871. Původně se opereta jmenovala Indigo a čtyřicet loupežníků. „Sultán Sulejman se v ní zamiloval do Evropanky Lejly, která klade pro jejich vztah podmínku – rozpuštění harému. Orientální prostředí, střet dvou odlišných kultur a krásné melodie jsou zárukou pro kvalitní zábavu,” prozradila šéfka souboru Jana Andělová. 

Opavská verze má své odlišnosti. Rudolf Tesáček, který je autorem úprav, ale zachoval pohádkový orientální kolorit. Vložili do něj nový příběh plný lásky, touhy, ale také humoru. Vytvořili tak fantaskní střet dvou kultur. „Autoři v komediální nadsázce těží z konfliktních situací. Předvádějí s okouzlující naivitou pokus o modernizaci islámu a proti němu staví rigidní dvorní hodnostáře,” uvedla Andělová. Sultán tak například připravuje reformu harému a monogamii, Eddin propaguje módu, ženskou emancipaci, bonton a nové mravy. 

Scénu připravil výtvarník Jaroslav Máčal, kostýmy pak Tomáš Kypta. V hlavních rolích vystoupí Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová a další. 

Foto archiv 

Napsat komentář