Opera Národního divadla zahájí novou sezonu Ščedrinovou Lolitou

Opera Národního divadla a Státní opery zahájí novou sezonu dvoaktovou operou Lolita současného ruského skladatele a klavíristy Rodiona Ščedrina. Dílo podle literární předlohy Vladimira Nabokova se 3. a 5. října 2019 odehraje ve Stavovském divadle v české premiéře. V hlavní roli se na přání Ščedrina představí ruská sopranistka Pelageja Kurenná, která se bude střídat s Martou Reichelovou. Hudebního nastudování se chopí mladý německý dirigent ruského původu Sergey Neller. S orchestrem Státní opery se dnes setká poprvé, uvedla na tiskové konferenci dramaturgyně opery Národního divadla Jitka Slavíková.
R. K. Ščedrin: Lolita, Národní divadlo 2019 (vizuál ND)

Opera Lolita se v Praze dočká teprve čtvrtého nastudování. Světová premiéra se konala v roce 1994 ve Stockholmu. Poté byla uvedena v Rusku a Německu. Podle Nellera tak ještě nemá zažitou tradici, proto pro něj dirigentská úloha v tomto případě není lehká, řekl. “Hlavní úkol spočívá v tom, abychom každé notě předaly maximální smysl, abychom to nezahráli jen tak, ale každá nota nesla hluboký význam,” doplnil Neller.

Sám Ščedrin považuje Lolitu, kterou Nabokov napsal nejprve v angličtině a následně v ruštině, za jednu z nejdůležitějších knih 20. století, uvedl dnes. Nevypráví podle něj pouze příběh dvanáctileté dívky a zralého čtyřicetiletého muže, kniha nabízí filosofický pohled na život a ukrývá tajemství. Jde podle něj o pokus pocítit a pochopit, co je ženská krása a přitažlivost.

Nabokova Lolita se dočkala v režii Stanleyho Kubricka v roce 1962 prvního filmového zpracování, následně ji v roce 1997 na filmové pĺátno přenesl Adrian Lyne. Za jejím muzikálovým provedením stojí dvojice Alan Lerner a John Barry, na divadelní prkna ji přenesl Edward Albee.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na