Opera ND dnes ve Stavovském uvede nové nastudování Così fan tutte

Ve Stavovském divadle bude mít dnes večer premiéru nové nastudování opery Wolfganga Amadea Mozarta Cosi fan tutte. Inscenaci režíruje německá režisérka Tatjana Gürbaca, která působí ve významných evropských operních domech. Po dnešní premiéře uvede Opera Národního divadla a Státní opery v lednu ještě dvě nové inscenace.
W. A. Mozart: Così fan tutte - Petr Nekoranec, Kateřina Kněžíková, Jiří Hájek, Lukáš Bařák, Arnheiður Eiríksdóttir - Národní divadlo 2022 (foto: Zdeněk Sokol)
W. A. Mozart: Così fan tutte – Petr Nekoranec, Kateřina Kněžíková, Jiří Hájek, Lukáš Bařák, Arnheiður Eiríksdóttir – Národní divadlo 2022 (foto: Zdeněk Sokol)

Opera Così fan tutte je po Donu Giovannim a Figarově svatbě poslední z trojice titulů vzešlých ze spolupráce Mozarta s libretistou Lorenzem Da Ponte. Příběh řeší partnerské vztahy čtveřice protagonistů, kdy se dva důstojníci vsadí o stálost svých dívek.

Ze zdánlivě triviální historky vytvořil Mozart podle odborníků jedno ze svých nejpropracovanějších děl, které udivuje nejen melodií a barevností orchestrace, ale také skvělou charakteristikou postav a situací. Opera byla poprvé představena 26. ledna 1790 ve vídeňském Burgtheatru pod taktovkou samotného Mozarta. Do Prahy se dostala následujícího roku.

V hlavních rolích diváci dnes uvidí Kateřinu Kněžíkovou, která se bude střídat s Marií Fajtovou, Arnheiður Eiríksdóttir v alternaci s Michaelou Zajmi, v mužských rolích se představí Petr Nekoranec v alternaci Martina Šrejmy nebo Lukáš Bařák či Boris Prýgl.

W. A. Mozart: Così fan tutte - Lukáš Bařák a Sbor Národního divadla - Národní divadlo 2022 (foto: Zdeněk Sokol)
W. A. Mozart: Così fan tutte – Lukáš Bařák a Sbor Národního divadla – Národní divadlo 2022 (foto: Zdeněk Sokol)

Režisérka Tatjana Gürbaca uvedla, že Mozartův titul pro ni ztělesňuje důvod, proč se věnuje režii. “Je to o komunikaci, o lidské přirozenosti, o dělání chyb. Pro mě je Così fan tutte nejhlubší, daleko psychologičtější než jiné kusy, každou chvíli se musíte rozhodovat, zda půjdete více do komedie nebo do tragédie,” řekla.

S operním souborem pracují aktuálně ještě dva zahraniční režiséři. Norský divadelní a operní režisér a dramatik Ole Anders Tandberg připravuje romantickou operu Bludný Holanďan pro Státní operu, kde bude mít premiéru 20. ledna, a španělský režisér Calixto Bieito chystá Janáčkovu Káťu Kabanovou, která bude mít premiéru v Národním divadle 28. ledna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments