Opera News Awards – jen ti nejlepší již po páté

  1. 1
  2. 2

Před časem jsem vám slíbil, že se budeme více věnovat aktivitám společnosti přátel Metropolitní opery – Metropolitan Opera Guild. Tak tedy pojďme na to!

 

Jednou z nejvýznamnějších aktivit této organizace je vydávání časopisu Opera News, věnovaného Metropolitní opeře a opernímu dění po celém světě. Tento časopis letos oslavil 74 let od svého vzniku. Pokud jste měli nebo máte možnost v něm zalistovat, jistě spolu se mnou řeknete: Úctyhodný věk, úctyhodný obsah, úctyhodný počin…

Co však k MET Opera Guild a časopisu Opera News také neodmyslitelně již pátým rokem patří, jsou výroční ceny Opera News Awards. Letos tuto poctu získá pět výjimečných umělců: sopranistka Martina Arroyo, mezzosopranistka Joyce DiDonato, basbarytonista Gerald Finley, skladatel Philip Glass a mezzosopranistka Shirley Verrett. Na slavnostní večeři 19. listopadu 2009 předají toto ocenění nominovaným Susan Graham a Thomas Hampson.

Opera News Awards vznikly v roce 2005 u příležitosti sedmdesátého výročí založení společnosti přátel MET – Metropolitan Opera Guild. Ceny jsou od té doby každoročně udíleny pěti osobnostem, které významně přispěly k propagaci opery jako žánru. Ať již vlastním dílem, nebo jeho interpretací. Výtěžek slavnostního večera půjde ve prospěch vzdělávacích programů Metropolitan Opera Guild – tedy další významné aktivity společnosti přátel Metropolitní opery.

Sluší se aspoň trochu si připomenout něco víc o letošních nominovaných umělcích:

MARTINA ARROYO, jedna z nejskvělějších sopranistek své doby. Narodila se v New Yorku, absolvovala Hunter College a než vyhrála soutěž rádia Air na konkurz do Metropolitní opery, byla učitelkou a sociální pracovnicí. Debutovala v Carnegie Hall v roce 1958 v premiéře Pizzettiho Vraždy v katedrále. Pak její hvězda stoupala a stala se první dámou všech významných světových operních domů. Od svého odchodu do důchodu M. Arroyo učí vokální projev na Louisiana State University, University of Los Angeles, University of Delaware, Wilberforce University a Indiana University. V roce 2003 založila Nadaci Martiny Arroyo, která se věnuje mladým nadějným operním pěvcům. Její zemitý smysl pro humor ji proslavil po celých Spojených státech – bývá totiž pravidelně zvána do zábavných televizních show.
Nejmladší nominovanou je JOYCE DiDONATO. Podle redaktorů časopisu Opera News, kteří zasedali v nominační porotě, nastavuje zcela unikátní a doposud neznámé standardy pro zpěv Rosinniho děl. Je majitelkou zemitého, dokonale ohebného hlasu s nezvyklým kouzlem. Je obdařena velmi inteligentním projevem při interpetaci hudby a jako poměrně mladá umělkyně již dokonale zvládá velmi široký repertoár, zahrnující Händela, Mozarta, bel canto i španělské písně. Joyce DiDonato je podle šéfredatora Opera News “elegantní, niterná, a okouzlující”. Její vystoupení vyprodávají Met, Opéra National de Paris, Royal Opera House Covent Garden, milánskou La Scalu a další mezinárodní operních domy. Narodila se v Kansasu, kde stále žije. Vystudovala Wichita State University. V průběhu čtyř po sobě jdoucích sezón po ukončení studia DiDonato debutuje v sedmi těžkých rolích v operách La clemenza di Tito, La Cenerentola, Ariadne auf Naxos, Der Rosenkavalier, Alcina, I Capuleti e i Montecchi, Don Giovanni. Letos si při představení Lazebníka v Covent Garden zlomila nohu při zpěvu árie “Una voce poco fa”. Celé představení přesto dozpívala a celou sérii pak absolvovala na invalidním vozíku. Klobouk dolů! Já za Operu Pklus dodávám, že Joyce je také aktivní blogger a vášnivý fotograf a nesmírně fajn člověk, se kterým užijete hodně legrace.

 

GERALD FINLEY, jediný Kanaďan v letošních nominacích. Je eklektickým zpěvákem s dobrodružným duchem. Jeho repertoár zahrnuje mimo jiné opery W.A. Mozarta, Purcella, Verdiho, ale i písně Schuberta a Ivese. Jeho elektrizující výkon v titulní roli opery Doctor Atomic Johna Adamse je příkladem toho, jak lze silou a kouzlem osobnosti a za využití hudebních a vokálních prostředků vytvořit neobyčejně strhující a dramatickou operní postavu. Finley je vzácný umělec, jehož svěží, vibrující hlas, charisma a jasná a srozumitelná dikce přinášejí divákům neobyčejný hudební zážitek. Basbarytonista Gerald Finley začal zpívat jako sborový zpěvák ve své rodné Kanadě a svá hudební studia absolvoval ve Velké Británii na Royal College of Music, Kings College of Cambridge a National Opera Studio. Zpívá všechny hlavní známé barytonové role. Jeho další standardní repertoár se pohybuje mezi Golaudem v Pelléas a Mélisandě a Evženem Oněginem až po Owena Wingravea a kapitána Balstroda. Gerard Finley je hostujícím profesorem a členem Royal College of Music.
PHILIP GLASS – jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů současnosti, fascinuje a uchvacuje, zůstává jedinečný a šokuje, a to i v době, kdy se současná vážná hudba snaží pojmout všechny možné hudební styly a zalíbit se. Philip Glass se narodil v Baltimoru, studoval na Juilliard School. Skládá nejenom operu, ale i symfonickou , komorní a filmovou hudbu (Koyaanisqatsi, Kundun, Notes on a Scandal, The Hours). Ke stěžejním operním dílům patří Einstein on the Beach, Akhnaten, The Voyage, The Civil Wars, The Making of The Representative For Planet 8, Waiting for the Barbarians, Appomattox a Satyagraha. Jeho poslední meditativní opera o životě Mahatma Gandhiho měla svou premiéru v roce 2008 v MET.
SHIRLEY VERRETT – opravdová legenda. Umělkyně, jejíž hlasová krása, elegance a charisma z ní udělaly miláčka operního publika na celém světě. Je ženou, jejíž životní odvaha, houževnatost, postoje a názory v boji proti rasové nesnášenlivosti jsou vzorem pro nás všechny. Vytvořila stovky nezapomenutelných rolí v mezzo-sopránovém a sopránovém oboru (včetně Lady Macbeth, Gluckovy Iphigénie, Casssandry a Didon v Les Troyens).

 

Thomas Hampson a Susan Graham, průvodci letošního slavnostního vyhlášení, jsou již také držiteli této prestižní ceny. No a dalšími držiteli jsou osobnosti, které pro operu znamenají nebo znamenaly opravdu mnoho:
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vlasta

Obzvlášť z nominace Joyce DiDonato mám velkou radost.J.DD je letos pro mne velkým objevem.Naprosto uchvacující umělkyně,okouzlující žena. 4.7. jsem byla svědkem jejího velkého úspěchu v Lazebníkovi v Coven Garden.To ovšem nebyl jen profesní úspěch,ale i nekonečný obdiv diváků nad její statečností a houževnatostí,s jakou překonala ono zmíněné zranění a zpívala a dozpívala s neuvěřitelně obrovským nasazením.Dokonce svou bolestivou nohu a posléze i nezbytnou franc.hůl dokázala vtipně použít a zakomponovat do humorem sršící inscenace.Famózní zážitek !!!

Opera Plus

…snad můžeme prozradit, že právě s Joyce DiDonato najdete v dohledné době na Opeře Plus rozhovor, který nám zrovna včera přislíbila:
… How wonderful to hear from you! Where does the time go??? I'd be more than happy to answer some questions – please just send them and I'll get them back to you as soon as I can!!! Cheers! Joyce

Vlasta

Díky, velmi se těším.