Opera pražského ND zveřejnila kompletní pěvecké obsazení všech premiér příští sezony

  1. 1
  2. 2

Národní divadlo dnes zveřejnilo podrobnosti k nové operní sezoně 2015/2016. Na scénách historické budovy, Státní opery, Nové scény a Stavovského divadla nabídne celkem devět operních premiér, na repertoáru bude celkem 45 představení a také nová koncertní řada.Budovu Státní opery čeká po skončení příští sezony, tedy od 1. července 2016 plánovaná rekonstrukce, během níž se některé z titulů přesunou na jeviště Národního divadla, další pak do Hudebního divadla Karlín.

Státní opera otevře novou sezonu 2. října dramatem Vincenza Belliniho Norma, o rok později bude s inscenací hostovat v Japonsku, s Editou Gruberovou v titulní roli. V Národním divadle bude mít 22. října v režii Dominika Beneše premiéru první opera Igora Stravinského Slavík a poslední opera Petra Iljiče Čajkovského Jolanta. Operní díla na Nové scéně Národního divadla doplní oratorium Lost Objects autorů Davida Langa, Michaela Gordona a Julie Wolfeho z newyorského uskupení Bang on a Can. Premiéra se uskuteční 17. prosince.

Jedinou operní premiérou nadcházející sezony ve Stavovském divadle bude 21. ledna příštího roku Popelka Gioacchina Rossiniho, jejíž režie se ujala Enikö Eszenyi, ředitelka budapešťské scény Vígszínház. První premiérou v roce 2016 ve Státní opeře bude 4. února Madama Butterfly Giacoma Pucciniho v režii Jiřího Heřmana. Tvorba Bohuslava Martinů se na jevišti Národního divadla dostane 24. března 2016 při premiéře jeho opery Juliette (Snář). Do Státní opery se vrací italský dirigent Marco Guidarini, aby se ujal nastudování Romea a Julie od Charlese Gounoda. Premiéra bude 21. dubna příštího roku.

Dosavadní umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal se představí i opernímu publiku, když společně s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery Petrem Kofroněm připraví na 5. května 2016 premiéru opery Andrea Chénier Umberta Giordana. Se sezonou 2015/2016 se Státní opera rozloučí dramatem Richarda Strausse Elektra, které bude mít premiéru 10. června.

Jedním z podstatných rysů nadcházející operní sezony bude důraz na vokální a orchestrální koncerty. Vedle tradičních lednových Mozartových narozenin a adventních koncertů bude tím nejbližším 8. září Koncert k zahájení sezony 2015/2016, pro který dirigent Petr Kofroň slibuje několik odložených, a přeci hodnotných či efektních orchestrálních děl. K padesátému výročí založení Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech připravuje Národní divadlo koncert pod taktovkou Libora Peška dne 8. listopadu 2015. Ohlášení jsou laureáti renomované karlovarské soutěže René Pape, Adam Plachetka, Roman Janál, Kateřina Kněžíková, Joo-Anne Bitter nebo Nicholas Davis. Koncert bude živě přenášet ČT art. Hostem Mozartových narozenin bude 27. ledna 2016 ve Stavovském divadle sopranistka Simona Houda-Šaturová, Orchestr Národního divadla bude řídit německý dirigent Rolf Beck. Mezi další koncerty patří listopadový Hommage à Jan Dismas Zelenka pod taktovkou Zdeňka Klaudy spojený s výročním vyhlášením Výročních cen Opery Plus. V rámci Písňového večera sólistů Opery Národního divadla a dirigenta Petra Kofroně se díly Richarda Strausse, Jaroslava Křičky, Ottorina Respighiho, Maurice Ravela a Modesta Petroviče Musorgského představí Dana Burešová, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Jiří Hájek a Oleg Korotkov. Právě Dana Burešová zakončí večer Straussovými Čtyřmi posledními písněmi. Tři díla velkých tvůrců moderní české hudby Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Otakara Ostrčila uvede Národní divadlo pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka se sborem a orchestrem v závěru sezony 5. června 2016.

Opera Národního divadla v těchto dnech na svém webu zveřejnila také kompletní obsazení jednotlivých premiér nadcházející sezony:

Vincenzo Bellini:
Norma
Hudební nastudování: Enrico Dovico
Dirigent: Enrico Dovico
Režie: Tomo Sugao
Scéna: Boris Kudlička
Kostýmy: Alexandra Grusková
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková
Světelný design: Wolfgang Goebbel
Video: Bartek Macias
Sbor a Orchestr Státní opery
Premiéry 2. a 4. října 2015 Státní opera Praha

Norma – Marie Fajtová
Adalgisa – Jana Horáková Levicová
Pollione – Aleš Briscein
Oroveso – Jiří Sulženko
Clotilde – Sylva Čmugrová
Flavio – Václav Cikánek
***

Igor Stravinskij / Petr Iljič Čajkovskij:
Slavík / Jolanta
Hudební nastudování: Jan Latham-Koenig
Dirigent: Jan Latham-Koenig /Zbyněk Müller
Režie: Dominik Beneš
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Pohybová spolupráce: Dana Pala
Světelný design: Martin Špetlík
Sbormistr: Martin Buchta
Dramaturgie: Ondřej Hučín
Sbor a Orchestr Národního divadla
Premiéry 22. a 23. října 2015 Národní divadlo Praha

Slavík
Slavík – Milena Arsovska / Olga Jelínková
Rybář – Jaroslav Březina / Josef Moravec
Kuchařinka – Marta Reichelová / Yukiko Šrejmová Kinjo
Císař – Roman Janál / Aleš Jenis
Komoří – Miloš Horák / Pavel Švingr
Bonz – Jan Šťáva / Luděk Vele
Smrt – Stanislava Jirků / Václava Krejčí Housková
První japonský vyslanec – Michal Bragagnolo / Václav Lemberk
Druhý japonský vyslanec – David Nykl
Třetí japonský vyslanec – Václav Barth / Jiří Hruška

Jolanta
Jolanta – Dana Burešová / Veronika Dzhioeva
Hrabě Vaudémont – Kostadin Andreev / Aljaž Farasin
Král René – Zdeněk Plech / Jevhen Šokalo
Bertrand – Pavel Švingr / Miloš Horák
Doktor Ibn Hakia – Vladimír Chmelo / Jiří Hájek
Alméric – Jaroslav Březina / Josef Moravec
Marta – Lucie Hilscherová / Yvona Škvárová
Brigitta – Marta Reichelová / Yukiko Šrejmová Kinjo
Laura – Stanislava Jirků / Václava Krejčí Housková

***

Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe:
Lost Objects
Dirigent: Petr Kofroň
Režie: Michael Bielicky, Kamila B. Richter
Scéna: Jan Hladil
Kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková
Sbormistr: Miriam Němcová
Orchestr Opery Národního divadla
Český národní sbor
Premiéra 17. prosince 2015 Nová scéna Praha

(obsazení nebylo zveřejněno)
***

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments