Opera v Národním divadle Brno je zpět

Po vynucené odmlce se znovu otevírají dveře do kouzelného světa operních představení a brněnský soubor do sezony 2020/2021 vykročí rovnou premiérou dětské opery Ferda Mravenec.
Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

Určitě ho znáte! Jeho poznávacím znamením je červený šátek s černými puntíky kolem krku, kamarádí se s Broukem Pytlíkem a pokukuje zamilovaně po Berušce Sedmitečné. Vždycky má dobrou náladu, ví si se vším rady a každému rád pomůže. Prostě ideální hrdina dětské opery.

Kultovní kreslená postavička z knížek Ondřeje Sekory s příběhy z broučí říše inspirovala brněnského skladatele a dirigenta Evžena Zámečníka (1939–2018), jak sám říkal, ke hře na operu pro malé a velké. Evžen Zámečník se narodil ve Frýdku-Místku, ale velká část jeho umělecké kariéry byla spojena s Brnem a jeho Národním divadlem. Vystudoval zde konzervatoř a JAMU, v roce 1963 se stal členem tehdy ještě Státního divadla, nejprve jako houslista orchestru zpěvoherního souboru a posléze operního souboru. V letech 1971–1981 působil ve Filharmonii Brno a do brněnské opery se vrátil v letech 1989–1994 jako její dramaturg. Opernímu žánru se začal jako skladatel věnovat už během studií na JAMU, kterou absolvoval Fraškou o kádi, jednoaktovou buffo operou, která se dočkala řady inscenací. Dětská opera Ferda Mravenec, která měla v brněnském divadle svou světovou premiéru v roce 1977, se setkala s velkým úspěchem a během dvou let se odehrálo 90 repríz. Později k ní Evžen Zámečník napsal pokračování Brouk Pytlík pro pražské Národní divadlo.

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

“Děti se mohou těšit hlavně na sympatického uličníka Ferdu Mravence, okouzlující Berušku a mírně zmateného Brouka Pytlíka! Na jezdící šnečí domek, mnoho dětiček Ploštice Ruměnice a spoustu všelijakých druhů hmyzu. Také se děti dozvědí, co je to vlastně opera a čím je zvláštní. Mladším dětem budeme vyprávět malé příběhy, které možná znají z knížek Ondřeje Sekory. A prozradím, že chystáme několik vtípků i pro ty starší, stejně jako pro jejich rodiče.” řekla režisérka Magdalena Švecová.

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

“Děti se mohou těšit na kouzelný, pestrý, barevný, malebný svět květin a brouků, akrobacii, kouzla, balonky, konfety, třpyt, světýlka, efekty, skvělé obsazení a troufnu si říct celkově na radostnou zábavnou podívanou plnou pohybu, hemžení a překvapení…” řekl scénograf David Janošek.

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

Jak se pracuje nejen na opeře pro děti, ale i s dětmi, protože Dětský sbor Brno je důležitou součástí inscenace, prozradil dirigent Jakub Klecker: “Práce s dětmi mě vždy nesmírně bavila a naplňovala. Obdivuji jejich spontánnost a nadšení, které mi často chybí u dospělých umělců. Jsem velmi rád, že mohu společně s našim týmem připravit opravdu ryze dětskou operu, která se těšila velkému zájmu publika již při svém vzniku a nyní se vrací, po více jak 40 letech, na jeviště Janáčkova divadla. Když jsem studoval obor dirigování na brněnské Konzervatoři, ředitelem byl tehdy autor Ferdy Mravence, skladatel Evžen Zámečník. Jeho hudební vyjadřování ve Ferdovi je velmi úzce spjato se samotným dějem. Pan skladatel nejdříve představí, co to vlastně opera je, kdo všechno se na přípravě opery podílí. Potom se rozehrává samotný příběh. Mladý posluchač má možnost v orchestru zaslechnout nejen klasické nástroje (housle, kontrabas, flétnu, trubku), ale když bude pozorný, uslyší také třeba elektrickou kytaru, foukací harmoniku, řehtačku, píšťalku a mnoho dalších speciálních hudebních nástrojů.”

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

Ferda Mravenec
Dětská opera o osmi obrazech

Hudba: Evžen Zámečník
Libreto: Rudolf Žák
Hudební: nastudování Jakub Klecker
Dirigenti: Jakub Klecker / Pavel Šnajdr
Režie: Magdalena Švecová
Scéna: David Janošek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Světelný design: Pavla Beranová
Choreografie: Martin Pacek
Sbormistři: Zuzana Kadlčíková Pirnerová, Valeria Maťašová

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

Osoby a obsazení:
Ferda Mravenec: Tomáš Kořínek / Peter Račko
Beruška sedmitečná: Tereza Kyzlinková / Andrea Široká
Brouk Pytlík: Roman Hoza / Igor Loškár
Ploštice růměnice: Jana Hrochová /Václava Krejčí Housková
Cvrček: Petr Levíček / Vít Nosek
Pavouček: Michael Robotka / Pavel Valenta
Čmelák heligonista / Soudce Nosatý brouk: Jan Šťáva / Jiří Sulženko
1. kovařík: Martin Kotulan / Robert Musialek
2. kovařík: Petr Karas / Kornél Mikecz
Hlemýžď: Tadeáš Hoza / David Nykl
Roháč: Petr Karas / Jiří Miroslav Procházka
1. škvor: Martin Pavlíček / Pavel Valenta
2. škvor: Zdeněk Nečas / Ivo Musil
Ploštička: Julie Šebestová / Sára Benešová
Zlatohlávek: Patrik Földeši / Lukáš Hlavatý
Kvapník: Vojtěch Orenič
Přísedící: Martin Novotný / Milan Řihák

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

Pohybové a taneční role:
Viktorie Georgievová, Karolína Juráčková, Lucie Lioliasová, Klára Jelínková, Kristýna Svítilová, Petra Šimberová, Kristýna Štarhová, Alžbeta Trembecká, Kristián Král, Luděk Mrkos

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB, Dětský sbor Brno

Premiéra 22. srpna 2020, Janáčkovo divadlo
Reprízy: 23. 8., 12. 9., 16. 12., 20. 12., 28. 12. 2020, 21. 2., 10. 4., 9. 5., 28. 6. 2021
Vhodné pro děti 5-12 let.

Součástí představení 23. srpna 2020 je od 17 hodin výtvarná dílna pro děti ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.

Národní divadlo Brno: Ferda Mravenec (zdroj NdB)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments