Operní hit Carmen míří do Nového divadla v Plzni

Bizetova Carmen patřící mezi nejhranější a nejúspěšnější opery se 25. ledna 2020 vrátí do Plzně, tentokrát se španělské rytmy rozezní na Nové scéně DJKT. Současné nastudování známého díla o nespoutané cikánce, jejíž život ukončí žárlivý milenec, připravuje renomovaný inscenační tým v čele s režisérem a ředitelem divadla Martinem Otavou a s hudebním nastudováním Jiřího Štrunce. V titulní roli vášnivé Carmen se v alternacích představí dlouholetá sólistka souboru opery Jana Foff Tetourová, hostující Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva.
G. Bizet: Carmen – DJKT Plzeň 2020 (foto Martina Root)

Současné uvedení, stejně jako poslední plzeňské nastudování z roku 2000, má po hudební stránce na starosti dirigent Jiří Štrunc. Ke Carmen se vracím nesmírně rád. Je to opera, která nemá slabého místa. Vynikající příběh, skvělá hudba. Bizetova Carmen je vlastně hit za hitem a já nevěřím, že existuje někdo, kdo by tuto hudbu neznal,“ komentuje dílo Jiří Štrunc a dodává: „Uvádět Carmen však staví inscenátory do obtížné pozice. Všichni Carmen znají a všichni o ní mají své představy.“

Plně dostát atraktivitě titulu je připraven celý inscenační tým v čele s režisérem Martinem Otavou. Jako režisér nevytvářím novátorské pohledy na inscenace za každou cenu. Chci, pro diváky připravit operu o radosti, živelné energii, lásce a zoufalé vášni. O touze nespoutané svobody v tom dobrém i zlém,“ vysvětluje režisér, který ke spolupráci přizval kostýmní návrhářku Danu Haklovou, k jejímž posledním pracím v DJKT patří návrhy kostýmů pro inscenace Broučci, Veselá vdova či Chaplin, a scénografa Lukáše Kuchinku, který v minulosti vytvořil scénu mimo jiné pro činohry R.U.R., Modrovous, Linie krásy či operetu Veselá vdova. Inscenaci roztančí španělským flamencem bývalá sólistka Národního divadla Nelly Danko, která v současnosti působí jako baletní mistr zmíněného divadla.

Jednou z předností inscenace bude také silné pěvecké obsazení. V nezkrotné Carmen se objeví hostující mezzosopranistky, Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva, a domácí Jana Foff Tetourová, které se v téže roli objevila i v posledním plzeňském uvedení. „Myslím, že v každé ženě se najde něco z Carmen. Pan režisér má přesnou představu o psychologickém profilu Carmen, který se mi, jak doufám, podaří naplnit. Rozhodně by to neměla být žena, která pouze prvoplánově svádí muže,“ komentuje přípravy Jana Foff Tetourová. Jako Don José vystoupí Philippe Castagner nebo Paolo Lardizone, uhrančivého toreadora ztvární Csaba Kotlár a Jiří Rajniš ml., a něžnou Micaëlu Ivana Veberová, Megan Barrera či Doubravka Součková, která plzeňské diváky uchvátila svou Ofélií v opeře Hamlet.

Světová premiéra Carmen se konala 3. března 1875 v Paříži a byla přijata poněkud zdrženlivě. Enormního úspěchu se dílo dočkalo jen o sedm měsíců později, přesně 23. října 1875, kdy bylo s mírnými obměnami představeno ve Vídni. Bohužel jeho autor, Georges Bizet, v červnu téhož roku zemřel, aniž by tušil, že složil jednu z nejslavnějších oper v historii. „V Plzni byla opera uvedená poprvé již 30. prosince 1885 a od té doby v podstatě nezmizela z repertoáru,“ upozorňuje dramaturg opery Zbyněk Brabec. Libreto opery napsala zkušená dvojice Henri Meilhac a Ludovic Halévy podle novely Prospera Mériméa zpracovávající skutečný příběh. „Opera vznikla v době, kdy francouzští skladatelé komponovali s oblibou opery na exotický námět, náměty z historie, podle slavných literárních děl či pohádek. Carmen byla zcela jiná, postavila na jeviště obyčejné lidi,“ zdůrazňuje jedinečnost příběhu Zbyněk Brabec. Děj opery vypráví o dělnici z tabákové továrny, Carmen, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stává dezertérem, pašerákem a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

 

 

Georges Bizet: Carmen

Hudební nastudování: Jiří Štrunc
Dirigenti: Jiří Štrunc / Jakub Zicha
Režie: Martin Otava
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Dana Haklová
Světelný design: Antonín Pfleger
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Jakub Zicha
Choreografie: Nelly Danko
Choreografie soubojových scén: Karel Basák

Carmen: Jana Foff Tetourová / Nina Gracheva / Václava Krejčí Housková
Don José: Philippe Castagner / Paolo Lardizzone
Micaëla: Megan Barrera / Doubravka Součková / Ivana Veberová
Escamillo: Csaba Kotlár / Jiří Rajniš ml.
Zuniga: Jan Hnyk / Jevhen Šokalo
Frasquita: Radka Sehnoutková / Doubravka Součková
Mercédès: Ivana Klimentová / Jana Piorecká
Remendado: Amir Khan / Tomáš Kořínek
Dancairo: Jakub Hliněnský / Daniel Kfelíř
Moralès: Jakub Hliněnský / Jiří Kubík

Premiéra 25. ledna 2020 na Nové scéně DJKT
Nejbližší reprízy 28. a 30. ledna a 13., 21. a 26. února 2020
Opera bude uvedena ve francouzském originále s českými titulky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat