Operní panorama Heleny Havlíkové (83)

  1. 1
  2. 2

Týden od 16. do 22. července 2012 

Prázdniny s operou – zážitky i inspirace 

Už dávno neplatí, že v období tradičních divadelních prázdnin stálých souborů příznivci opery strádají abstinenčními příznaky. Tlupy „komediantů“ tradičně letní měsíce považovaly za vítanou možnost, jak se uživit, když domovská divadla měla prázdniny – operní soubory vyrážely do lázní, turistických letovisek nebo přírodních divadel. Nebo na zahraniční štace. Je milé, že se tato praxe u nás po roce 1989 postupně obnovila a ve většině případů nejde o žádné „zlatokopecké“ atrakce pro turisty, kdy produkce získá nějakou přiměřeně vhodnou a dostupnou přírodní lokalitu nebo „hrad či zámek“ a začne tam vydělávat peníze s programem, který je sestaven stylem „kdo má čas“.

Do České republiky naplno pronikl fenomén prázdninových operních produkcí v atraktivních, netradičních, většinou open air prostorách. Lze jen přivítat, že se čím dál víc odvážlivců vystavuje podnikatelskému riziku v tak finančně náročném žánru, jakým je opera, i rozmarům počasí. Nezanedbatelným benefitem takových aktivit je otevírání opery i divákům, kteří by do kamenného divadla normálně nezavítali.

Svou vlastní operní produkci do svého programu letos zařadil i mezinárodní festival Smetanova Litomyšl a svůj již 54. ročník obohatil o adaptaci Purcellovy Královny víl v nádherném prostoru přírodního komorního amfiteátru v citlivě rekonstruovaném rokokovém zámku v Nových Hradech nedaleko Litomyšle (viz Operní panorama 10.7.2012 – najdete zde).

V kongeniálním prostoru unikátního přírodního amfiteátru pod hradem Loket se letos také znovu „zjevila“ Dvořákova Rusalka. Skvělým příkladem mimořádných prázdninových zážitků na špičkové světové úrovni jsou už řadu let Letní slavnosti staré hudby. Letošní téma  – Metamorfózy / Proměny – obohatí i dvě hudebně-dramatické produkce: V Divadla ABC bude 1. srpna od 19:30 h. uvedena nespoutaná adaptace slavného románu Příběhy Dona Quichota v podání souboru Compagnie Scapionove, v níž se příběhy tohoto Cervantesova potulného rytíře a jeho sluhy Sancho Panzy budou prolínat s hudbou barokní, lidovou, ale i jazzem. A letošní ročník Letních slavností staré hudby pak završí oslava na počest anglické barokní opery. Ve Španělském sále Pražského hradu v pondělí 6.8. od 19:30 Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové se sólistkami Olgou Pasiecznik a Hanou Blažíkovou oživí Kouzelný ostrov pasticciem ze semi-oper Henryho Purcella a oper, oratorií a dalších skladeb Georga Friedricha Händela.

Letní operní produkce nemohou chybět ani Otáčivém hledišti, které s nesouhlasem památkářů, ale k potěše nadšených diváků stále stojí v zadní části zahrady Českokrumlovského zámku. Loňskou premiérovou produkci Leoncavallových Komediantů – opět s José Curou v titulní roli Cania doplní 3. srpna premiéra Verdiho Rigoletta v hudební nastudování Maria De Rose a v režii Jany Kališové s Alexandrem Beněm nebo Pavlem Klečkou v tragické roli šaška, Janou Šrejmou Kačírkovou nebo Petrou Perlou Notovu jako Gildou a Kisun-Kimem nebo Martinem Šrejmou v rolí záletného vévody.

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Bizet: Carmen (Klasika pod hvězdami)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Král Slunce - Lully/Litterová (Hudební festival Znojmo)

[Celkem: 3    Průměr: 2.3/5]

Mohlo by vás zajímat


6
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karla N.

Paní Havlíková,
srdečně děkuji za Panorama 83. Jsem ráda, že jste se nedala odradit útoky mnohokrát zdiskreditizovaného psudokritika pana Dana a jeho alter ega Janciho. Ti střílí po všem, co nosí sukně. To jest Vy, Drápalová, Hrdinová, a ted’ dokonce Petra Procházková! Snad je za tím zhrzený mačismus, anebo kyselé autorské hrozny, anebo obojí.

Dan

Pani Havlíková moc sukně nenosí :-). Za to vás Karličko, kdyby blbost nadnášela, odnese do vesmíru a nebude tak nutno ani střílet :-) mnohokrát zdiskreditovaná pseudodiskutérko :-) :-)

richardh

Opravdu nechápu, proč redakce nemaže takový urážlivý příspěvek jako je tenhle od Dana. Nač tedy jsou “Pravidla diskuse”? Mimo jiné se tam píše:
“V případech, kdy provozovatel internetového portálu Opera Plus (dále jen „stránek“) umožní vedení diskuze uživatelů stránek (dále jen „uživatelů“), uživatelé zveřejněním svého příspěvku, resp. komentáře na stránkách dávají souhlas k jeho publikování bez časového omezení a zdarma.

Do diskuzí smí přispívat každý řádně registrovaný uživatel stránek, který neporušil tato pravidla.

Nepřípustné jsou zejména komentáře, které obsahují:

– …vulgární a urážlivé výrazy nebo výrazy, jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně, stejně jako i neprokázaná obvinění…”

Janci

to by pak musel provozovatel mazat i příspěvky Karly N, která urážet začala (i mě) :-) Je to těžké, vážení. Kdyby si každý rozmyslel co píše, bylo by to asi jednodušší. že Karlo N. ?

jaja

na urazky Dana je nejlepsi lek ho proste ignorovat