Operní panorama Heleny Havlíkové (83)

  1. 1
  2. 2

Týden od 16. do 22. července 2012 

Prázdniny s operou – zážitky i inspirace 

Už dávno neplatí, že v období tradičních divadelních prázdnin stálých souborů příznivci opery strádají abstinenčními příznaky. Tlupy „komediantů“ tradičně letní měsíce považovaly za vítanou možnost, jak se uživit, když domovská divadla měla prázdniny – operní soubory vyrážely do lázní, turistických letovisek nebo přírodních divadel. Nebo na zahraniční štace. Je milé, že se tato praxe u nás po roce 1989 postupně obnovila a ve většině případů nejde o žádné „zlatokopecké“ atrakce pro turisty, kdy produkce získá nějakou přiměřeně vhodnou a dostupnou přírodní lokalitu nebo „hrad či zámek“ a začne tam vydělávat peníze s programem, který je sestaven stylem „kdo má čas“.

Do České republiky naplno pronikl fenomén prázdninových operních produkcí v atraktivních, netradičních, většinou open air prostorách. Lze jen přivítat, že se čím dál víc odvážlivců vystavuje podnikatelskému riziku v tak finančně náročném žánru, jakým je opera, i rozmarům počasí. Nezanedbatelným benefitem takových aktivit je otevírání opery i divákům, kteří by do kamenného divadla normálně nezavítali.

Svou vlastní operní produkci do svého programu letos zařadil i mezinárodní festival Smetanova Litomyšl a svůj již 54. ročník obohatil o adaptaci Purcellovy Královny víl v nádherném prostoru přírodního komorního amfiteátru v citlivě rekonstruovaném rokokovém zámku v Nových Hradech nedaleko Litomyšle (viz Operní panorama 10.7.2012 – najdete zde).

V kongeniálním prostoru unikátního přírodního amfiteátru pod hradem Loket se letos také znovu „zjevila“ Dvořákova Rusalka. Skvělým příkladem mimořádných prázdninových zážitků na špičkové světové úrovni jsou už řadu let Letní slavnosti staré hudby. Letošní téma  – Metamorfózy / Proměny – obohatí i dvě hudebně-dramatické produkce: V Divadla ABC bude 1. srpna od 19:30 h. uvedena nespoutaná adaptace slavného románu Příběhy Dona Quichota v podání souboru Compagnie Scapionove, v níž se příběhy tohoto Cervantesova potulného rytíře a jeho sluhy Sancho Panzy budou prolínat s hudbou barokní, lidovou, ale i jazzem. A letošní ročník Letních slavností staré hudby pak završí oslava na počest anglické barokní opery. Ve Španělském sále Pražského hradu v pondělí 6.8. od 19:30 Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové se sólistkami Olgou Pasiecznik a Hanou Blažíkovou oživí Kouzelný ostrov pasticciem ze semi-oper Henryho Purcella a oper, oratorií a dalších skladeb Georga Friedricha Händela.

Letní operní produkce nemohou chybět ani Otáčivém hledišti, které s nesouhlasem památkářů, ale k potěše nadšených diváků stále stojí v zadní části zahrady Českokrumlovského zámku. Loňskou premiérovou produkci Leoncavallových Komediantů – opět s José Curou v titulní roli Cania doplní 3. srpna premiéra Verdiho Rigoletta v hudební nastudování Maria De Rose a v režii Jany Kališové s Alexandrem Beněm nebo Pavlem Klečkou v tragické roli šaška, Janou Šrejmou Kačírkovou nebo Petrou Perlou Notovu jako Gildou a Kisun-Kimem nebo Martinem Šrejmou v rolí záletného vévody.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Bizet: Carmen (Klasika pod hvězdami)

[yasr_visitor_votes postid="24560" size="small"]

Vaše hodnocení - Král Slunce - Lully/Litterová (Hudební festival Znojmo)

[yasr_visitor_votes postid="24558" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments