Operní režisérka Jitka Stokalská získala medaili Artis Bohemiae Amicis
Jitka Stokalská patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.
“Paní Jitka Stokalská dosáhla za svoji kariéru mimořádných uměleckých výsledků. Je velkou příznivkyní české kultury a od počátku své kariéry se významně zasloužila nejen o nezměrný přínos polské divadelní scéně, ale také o budování a prohlubování dobrých sousedských vztahů. Pod jejíma rukama vznikla celá řada divadelních inscenací charakteristických svým smyslem pro styl a estetickou uměřenost,” uvedl ministr Baxa.
České publikum se s její prací mohlo setkat v roce 1999, kdy v Národním divadle režírovala jednoaktovky Chudák námořník Daria Milhauda a Dvakrát Alexandr Bohuslava Martinů. V letošním roce reříruje mimo jiné režírovat venkovní inscenaci opery Rusalka Antonína Dvořáka, která se uskutečnila 31. srpna v areálu zámku v Nieborowě a kterou zařadilo České centrum Varšava do programu Roku české hudby.
Pardubická rodačka Stokalská studovala na Fakultě činoherní režie DAMU v Praze. V letech 1965 až 1968 pracovala v Národním divadle ve Varšavě. V té době rovněž realizovala své první divadelní představení – Romea a Julii Williama Shakespeara. V letech 1969 až 1973 pracovala v různých polských divadlech, mimo jiné ve Starém divadle v Krakově. Od roku 1973 se datuje její dráha operní režisérky, kdy se na ni při vzniku Varšavské komorní opery obrátil její ředitel Stefan Sutkowski. V tomto operním domě pracuje Stokalská dodnes.
Ve Varšavské komorní opeře nastudovala do roku 2011 přes 40 premiér. K významným patří původní verze z roku 1904 Její pastorkyně Leoše Janáčka, která měla premiéru před dvaceti lety. Stokalská se věnuje i současnému polskému repertoáru psanému zpravidla přímo pro soubor Varšavské komorní opery, neopomíjí ani díla barokní a staré polské opery. Spolupracuje s Varšavskou hudební akademií Fryderyka Chopina, kde učí základy operního herectví.
Laureáty Artis Bohemiae Amicis se v minulosti například stali česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, mecenáška a galeristka Meda Mládková, výtvarník Jiří Anderle, spisovatel Jiří Stránský nebo choreograf Pavel Šmok.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]