Opery, balety i Král Šumavy. Před 5 lety zemřel skladatel Miloš Vacek

Hudební skladatel, dirigent, varhaník a sbormistr Miloš Vacek, který zemřel před pěti lety, 29. února 2012, skládal díla vážné hudby, jeho melodie ale doprovodily i desítky filmů a kreslených seriálů, mimo jiné snímky Král Šumavy, Procesí k panence či Atentát, a rovněž dětské seriály o Krtečkovi, kocouru Mikešovi a O chytré kmotře lišce.

Miloš Vacek – podobizna z obalu jeho autobiografické knihy Má životní Capriccia (foto archiv)

„Miloš Vacek přinášel hudbu úsměvnou a radostnou. Dovedl objevit kouzlo všedních chvil i velikost prostých citů a vyjádřit je melodickou hřejivostí v napojení na tradice české národní hudby,” napsal muzikolog Bohuslav Vítek.

Miloš Vacek složil i hudbu pro filmy Práče nebo Dobrodružství na Zlaté zátoce, byl autorem znělky Československého filmového týdeníku a Závodu míru. Psal hudbu ke spartakiádním skladbám, scénickou hudbu pro divadla a balety, mimo jiné Vítr ve vlasech a Milá sedmi loupežníků. Složil také opery Jan Želivský, Romance pro křídlovku a Kocour Mikeš a muzikály Noc je můj den a Vítr z Alabamy. A na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena napsal muzikál Císařovy nové šaty.

Miloš Vacek komponoval i skladby vokální, orchestrální, komorní a vokálně symfonické. Rovněž je autorem autobiografické knihy Má životní Capriccia.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář