Opery, balety i Král Šumavy. Před 5 lety zemřel skladatel Miloš Vacek

Hudební skladatel, dirigent, varhaník a sbormistr Miloš Vacek, který zemřel před pěti lety, 29. února 2012, skládal díla vážné hudby, jeho melodie ale doprovodily i desítky filmů a kreslených seriálů, mimo jiné snímky Král Šumavy, Procesí k panence či Atentát, a rovněž dětské seriály o Krtečkovi, kocouru Mikešovi a O chytré kmotře lišce.

Reklama
Miloš Vacek – podobizna z obalu jeho autobiografické knihy Má životní Capriccia (foto archiv)

„Miloš Vacek přinášel hudbu úsměvnou a radostnou. Dovedl objevit kouzlo všedních chvil i velikost prostých citů a vyjádřit je melodickou hřejivostí v napojení na tradice české národní hudby,” napsal muzikolog Bohuslav Vítek.

Miloš Vacek složil i hudbu pro filmy Práče nebo Dobrodružství na Zlaté zátoce, byl autorem znělky Československého filmového týdeníku a Závodu míru. Psal hudbu ke spartakiádním skladbám, scénickou hudbu pro divadla a balety, mimo jiné Vítr ve vlasech a Milá sedmi loupežníků. Složil také opery Jan Želivský, Romance pro křídlovku a Kocour Mikeš a muzikály Noc je můj den a Vítr z Alabamy. A na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena napsal muzikál Císařovy nové šaty.

Miloš Vacek komponoval i skladby vokální, orchestrální, komorní a vokálně symfonické. Rovněž je autorem autobiografické knihy Má životní Capriccia.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na