Oprava Janáčkova divadla bude brzy pokračovat, počítá se s více než půlmiliardou korun

Další etapa rekonstrukce Janáčkova divadla v Brně si vyžádá v příštích dvou letech přibližně 600 milionů korun. Projekt bude podle provozní ředitelky Národního divadla Brno Lenky Tesáčkové hotový v říjnu. Zahrne kompletní modernizaci rozvodů, zázemí pro umělce, zkušeben i renovaci některých prvků ve foyer při zachování původního ducha architektonicky cenné budovy.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)

V červnu skončila první etapa oprav zaměřená na fasádu a jevištní tahy. Přišla na 44 milionů korun. Připravovaná další etapa je náročnější finančně, technicky i organizačně. Stavební práce začnou v dubnu 2017 a potrvají do října. Znovu se řemeslníci vrátí do Janáčkova divadla v dubnu 2018, zůstanou tam nejspíš do září téhož roku.

Za poslední půlstoletí, kdy je divadlo v provozu, se do oprav investovalo minimálně, zdůraznila provozní ředitelka brněnského Národního divadla Lenka Tesáčková. Stav rozvodů elektřiny, vzduchotechniky či vody tomu podle ní odpovídá.

Modernizaci potřebují také šatny umělců, zkušebny, kanceláře a prakticky veškeré provozy v zázemí divadla. V prostorách pro diváky budou nové bufety, šatny, pokladny, informační systém. Renovaci potřebují některé prvky ve foyer, například parapety či zrcadla.

Janáčkovo divadlo (foto archiv)
Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

Tým projektantů je v kontaktu s Ivanem Rullerem, jedním z architektů divadla, aby nedošlo k žádným necitlivým zásahům, porušujícím charakter budovy. „Chceme, aby divadlo zůstalo hezké a takové, jaké bylo, ale zároveň aby bylo funkční,“ uvedla Tesáčková. Janáčkovo divadlo dostane po modernizaci také zvedací plošinu pro kamion, aby se usnadnilo navážení dekorací.

Plánovaná rekonstrukce Janáčkova divadla znamená v příštích dvou sezonách větší vytížení pro Mahenovo divadlo, kam se v době oprav přesunou produkce opery i baletu. Momentálně končí oprava střechy a výměna dveří, finišuje nákup nových světel a pultů Mahenova divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat