Opravy Stavovského divadla se chýlí ke konci

Budova Stavovského divadla v Praze vstupuje do poslední fáze plánované rekonstrukce. Ve třech předchozích letech se uskutečnila oprava a zateplení střešního pláště, včetně modernizace podkrovních prostor jako je zkušebna či strojovna vzduchotechniky.

Stavovské divadlo (foto archiv)
Stavovské divadlo (foto archiv)

V těchto dnech se pracuje na rekonstrukci venkovních balkonů, jak uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.”Práce skončí v prosinci a vyžádají si devět milionů korun. Rekonstrukce je hrazena z investiční dotace od ministerstva kultury,” řekl.

Staněk připomněl, že balkony na bočních fasádách objektu byly zřízeny ve druhé polovině devatenáctého století podle plánů architekta Achilla Wolfa jako únikové východy z divadla pro horní podlaží. “Důvodem byla potřeba zajistit požární bezpečnost návštěvníků, jež byla ohlasem na katastrofální požár budovy Ringtheater ve Vídni v roce 1881,” vysvětlil mluvčí.

Opravu balkonů si podle něj vynutilo dlouhodobé zatékání do jejich podlah a tím také do nosné konstrukce. “Tu tvoří válcované ocelové konzole, do nichž zasahují cihelné segmentové záklenky. Ozdobné litinové sloupky mezi spodním a horním balkonem totiž nemají hlavní nosnou funkci,” dodal. Dlažbu balkonů tvoří žulové dlaždice s kamenickou protiskluzovou úpravou. Detailní zdokumentování stavu pak ukázalo na poškození, zatékání a odpadávání některých ozdobných prvků, část již dokonce chyběla.

Během divadelních prázdnin byly balkony rozebrány – na budově zůstaly pouze ocelové nosníky. Po podélných stranách Stavovského divadla jsou dva dolní a dva horní ochozy (balkony). Vždy na každé straně nese horní balkon osm okrasných sloupů ze šedé litiny. Jsou čtyři metry vysoké a jejich patice jsou umístěny na kamenném zábradlí spodního balkonu.

“Rekonstrukce je zaměřena na odstranění betonu až na nosnou konstrukci balkonu, sanaci nosné konstrukce, hydroizalaci a provedení nových povrchů. Zároveň budou restaurovány i litinové sloupy, případně vyměněny klempířské prvky a aplikovány zábrany proti holubům,” upřesnil mluvčí Národního divadla. Vnitřní plochy sloupů budou ošetřeny konzervačním prostředkem proti korozi, počítá se i s jejich čištěním, nátěrem a obnovou zlacení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat