Oratorium o malých i velkých ztrátách v Opeře ND

Nová scéna Národního divadla uvedla 17. prosince postminimalistické oratorium Lost Objects skladatelského tria z newyorské umělecké skupiny Bang on the Can Michaela Gordona, Davida Langa a Julie Wolfe. Z hodinové skladby přednesené vcelku bez přestávky napsal každý z autorů určité části, celkem jich bylo jedenáct. Neobvyklý koncept oratoria o věcech, lidech, myšlenkách i principech, které nás opouštějí, zanikají a ztrácejí se, ozvláštnilo scénické ztvárnění Jana Hladila. Spočívalo v projekcích pohyblivých kreseb na průsvitné pruhy látky zavěšené a různě vrstvené před jevištěm, na němž zpíval sbor a sólisté. Ikonicky jednoduché kresby, symboly a postavičky tvořily velmi dynamické série, rotovaly, padaly, ujížděly prostorem, mísily se a vracely v surreálných kombinacích, pulsovaly v rytmu hudby. Projekce jsou z dílny režisérů večera, Michaela Bielického a jeho ženy, Kamily Bielicky Richter.

Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe: Lost Objects – ND Praha (foto ND)
Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe: Lost Objects – ND Praha (foto ND)

Autorkou libreta je americká básnířka Deborah Artman. I její libreto je minimalistická zkratka – celé pasáže tvoří například nekonečné seznamy ztracených věcí, od banálních předmětů po hodnoty jako čest, odvaha a podobně (Langem komponovaná část Ztratil jsem ponožku; podobný text jsme mimochodem nedávno mohli slyšet v Langových pašijích Utrpení a smrt Děvčátka se sirkami v Památníku na Žižkově na festivalu Struny podzimu). Jiné části oratoria citují archaické texty Tóry a Talmudu, vše je ale v angličtině. Závěrečné části pojednávají o ztracených lidech, například o první pilotce, která překonala Atlantik a zahynula při obletu světa, Amelii Earthart, nebo o ztracených horolezcích, které na Everestu našli až po sedmdesáti letech v pásmu věčného ledu.

Hudebně jsou různé části stejně individuální jako jejich tvůrci: Langovy kompozice se nebojí zabrousit do tvrdého rockového zvuku (část na slova Nelsona Mandely Ne naše temnota / Ztráta smyslu s rockovým instrumentářem). Michael Gordon zase neváhá interprety potrápit složitými strukturami rytmů (část nazvaná Dva drží, kde jsou neústupně do sebe zakomponovány dva rytmy, stejně jako v textu se neústupně dva lidé přetahují o nalezený kus oděvu). Sopranistku Jitku Burgetovou Gordon potrápil náročným rozkladem disonantního akordu ve velkém rozsahu, samozřejmě mnohokrát opakovaným, jak už to u minimalistů bývá (část o fotkách ztracených dětí na krabicích mléka Předejte dál: Prosím, podívejte se). Julia Wolfe předvedla zajímavou kontrapunktickou práci s působivou iluzí širokého prostoru, echo efektů v orchestru (část Holub stěhovavý). Přesto všechny styly k sobě ladily a oratorium působilo kompaktně, dynamicky a zajímavě, ne nudně nebo únavně, jak se to někdy minimalistům daří.

Značný podíl na dobrém výsledku mělo pečlivé nastudování nelehké partitury členy Orchestru Národního divadla a Kühnova smíšeného sboru pod vedením Petra Kofroně. Velice příjemně se poslouchalo také trio sólistek Jitky Burgetové (soprán), Jany Horákové Levicové a Lucie Hilscherové (mezzosoprány), jejichž hlasy spolu dobře ladily a dostály všem nástrahám náročného díla.

Jednu věc bych ale skladbě přece jen vytkla – připadalo mi, že její vyznění je až příliš depresivní a bez naděje, a že tak totálně dotažený koncept, analyticky rozepsaný a ještě popisně vykreslený pohyblivými obrázky, dával posluchači málo prostoru pro vlastní výklad či imaginaci. Já osobně bych ony opakující se projekce, přinášející s postupem času čím dál tím méně nového, klidně vyměnila za normální pohled na pódium s hudebníky a zpěváky.

Hodnocení autorky recenze: 75 %

Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe:

Lost Objects
Hudební nastudování a dirigent: Petr Kofroň
Režie: Michael Bielicky, Kamila B. Richter
Scéna: Jan Hladil
Kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková
Členové Orchestru Národního divadla
Koncertní mistr: Monika Vránová
Kühnův smíšený sbor
Sbormistr: Lenka Navrátilová
Štěpán Uhlíř (elektrická kytara)
NTS Trio
– Michal Nejtek (klávesy)
– Petr Tichý (baskytara)
– Štěpán Smetáček (bicí)
Premiéra 17. prosince 2015 Nová scéna Národního divadla Praha

Jitka Burgetová (soprán)
Jana Horáková Levicová (mezzosoprán)
Lucie Hilscherová (mezzosoprán)

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Gordon/Lang/Wolfe: Lost Objects (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="195950" size="small"]

Mohlo by vás zajímat