Ostraha obchodního centra narušila program festivalu Ostravské dny

V Ostravě pokračuje festival současné hudby Ostravské dny. Uvedení techno-optimistické opery Rozlučka se svobodou se zpěvačkami na elektrokoloběžkách a bruslích skladatele Františka Chaloupky narušil pracovník ostrahy obchodního centra, který na umělce zavolal policii.
Ostravské dny 2023: František Chaloupka – zkouška opery Rozlučka se svobodou (zdroj Ostravské centrum nové hudby)
Ostravské dny 2023: František Chaloupka – zkouška opery Rozlučka se svobodou (zdroj Ostravské centrum nové hudby)

„Bylo to celé nešťastné. Všichni dělali svou práci. Ta ochranka trochu víc nad rámec toho, co musela. Pán se asi bál reakce svých nadřízených,“ řekla ředitelka festivalu Renáta Spisarová-Kotík. Takzvaný flash mob, což je blesková zábavná akce, při níž se náhle vyskytne vícero lidí v předem určený čas na předem určeném místě spojených zábavným programem, pořadatelé festivalu připravili poblíž obchodního centra nedaleko historického středu Ostravy.

Povolení od města pořadatelé měli. „Posílali jsme e-maily vedení obchodního centra. Na ně nikdo nereagoval. Navíc podle našich informací se vše odehrávalo na pozemku města,“ řekla Spisarová. S tím ale měl problém pracovník ochranné služby, který na umělce zavolal městskou policii. Hlídka strážníků na místo ale dorazila po skončení produkce.

Dvaačtyřicetiletý František Chaloupka komponuje především instrumentální hudbu pro klasické nástroje, komorní a symfonické orchestry, dále je tvůrcem oper a multimediálních děl. Je rovněž vyhledávaným orchestrátorem, producentem a kytaristou. Po absolvování Janáčkovy konzervatoře v Ostravě pokračoval dále ve studiu skladby na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2006 studoval kompozici na Královské konzervatoři v Haagu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments