Ostrava hostí mladé dirigenty z celého světa

Ostrava hostí ode dneška mladé dirigenty z celého světa. Učí se zde své profesi, vede je finský mistr a dirigentský guru Jormy Panuly. Během kurzu budou mít mladí umělci dva koncerty s Janáčkovou filharmonií. Zazní na nich díla Šostakoviče, Sibelia, Debussyho i Janáčka.

Mezinárodní dirigentské kurzy se v Ostravě konají pravidelně. „Letos přijede celkem dvanáct mladých dirigentů. Jejich věk se pohybuje okolo třiceti let. Pocházejí z Austrálie, USA, Ázerbájdžánu, Norska, Finska, Belgie, Litvy, Polska, Německa a Řecka,“ uvedla mluvčí orchestru Jana Knižátková.Výsledky jejich intenzivní práce s orchestrem si zájemci budou moci vyslechnout na koncertech 12. a 17. října od 19:00 v Domě kultury města Ostravy. „Na obou koncertech bude v repertoáru zastoupen skladatel Jean Sibelius, od jehož narození uplyne v příštím roce sto padesát let,“ řekla mluvčí.

Chybět nebudou ani díla letošního jubilanta Leoše Janáčka. Na prvním koncertě je doplní ještě Šostakovičova Pátá symfonie a na druhém pak impresionista Debussy a jeho proslulé Moře a Faunovo odpoledne. Vstup na koncerty je zdarma.

Dirigentské kurzy se v sídle Janáčkovy filharmonie konají pravidelně. Na některých se podílí Pařížská konzervatoř. V minulosti se v Ostravě také konaly kurzy vedené Johannesem Schlaeflim. Letos frekventanty vede Jorma Panula z Finska, který v minulosti vedl například filharmonie v Turku či Helsinkách. Byl také častým hostem ve Finské národní opeře. Jako profesor vyučoval dirigování na Sibelius Academy a na Královských akademiích ve Stockholmu a v Kodani.

Nyní hostuje jako dirigent nebo vede dirigentské kurzy po celém světě – včetně Paříže, Londýna, Amsterdamu, Moskvy, New Yorku, Tanglewoodu, Aspenu, Ottawy a Sydney.

Foto Janáčkovy Hukvaldy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky