Ostrava se opět stane metropolí soudobé hudby: Ostravské dny 24. 8. – 2. 9.

Prostory Trojhalí Karolina, Starých koupelen v Dolní oblasti Vítkovice, Kostela Sv. Václava, Divadla Antonína Dvořáka, Cooltour i další místa v Ostravě se stanou na přelomu srpna a září dějištěm 24 koncertů soudobé hudby. Na programu mezinárodně proslulého festivalu nové a experimentální hudby Ostravské dny budou převážně světové i české premiéry kompozic dneška i 2. pol. 20. století, díla prestižních skladatelů i mladé skladatelské generace, ale také návraty k začátkům avantgardy v podání mezinárodní Ostravské bandy, debutujícího symfonického orchestru mladých ONO / Ostrava New Orchestra a řady našich i zahraničních interpretů. Ze sólistů to budou například houslistka Hana Kotková, americko-německý hornista Daniel Costello, belgický klavírista Daan Vandewalle, maďarský perkusista Tamás Schlanger nebo Victor Hanna z Francie. Z ansámblů newyorský Momenta Quartet, Loadbang Quartet a String Noise, z Německa Neue Vocalsolisten Stuttgart či polský Kraków Improvisers Orchestra. Velký zážitek slibuje česká premiéra opery Miroslava Srnky Make no Noise. „Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,“ dodává k přehlídce její umělecký ředitel, dirigent a skladatel Petr Kotík.

České skladatele zastupuje na Ostravských dnech například Petr Bakla, Michal Rataj, Petr Cígler nebo už zmíněný Miroslav Srnka. Součástí festivalu je uvedení cca 35 kompozic rezidentů Institutu Ostravských dnů, kteří se do Ostravy sjedou z 16 zemí světa.

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/ a facebooku www.facebook.com/ocnhOva/. Předprodej vstupenek v síti GoOut.

Na prvním orchestrálním koncertu Ostravských dnů v neděli 27. srpna v Trojhalí Karolina se poprvé představí nově vznikající mezinárodní symfonický orchestr ONO / Ostrava New Orchestra. Uvede mj. skladbu Rolfa Gupty IKAROS nebo virtuózní houslový koncert Salvatore Sciarrina s Hanou Kotkovou. 28. srpna představí svůj svět Ostravská banda spolu s elitní sestavou sólistů a dirigenty Petrem Kotíkem, Rolfem Guptou a Bruno Ferrandisem, mimo jiné v dílech Roscoe Mitchella, AACM Tria, či Richarda Ayerse. 30. srpna se v podání ONO / Ostrava New Orchestra a Ostravské bandy posluchači ve večeru s názvem Radikální minulost vrátí k pionýrským dílům avantgardy 20. století: Charlese Ivese, Edgara Varèse, Johna Cage, Mortona Feldmana, Jana Rychlíka nebo Philipa Glasse. Program čtvrtečního večera 31. srpna bude věnován odkazu Rudolfa Komorouse a hudbě kanadského západního pobřeží, 1. září se představí v kostele sv. Václava stuttgartští Neue Vocalsolisten mimo jiné s díly Salvatore Sciarrina či Karlheinze Stockhausena.

K vrcholům letošních Ostravských dnů bude patřit 1. září v Trojhalí Karolina uvedení české premiéry opery Miroslava Srnky Make no Noise, realizované v koprodukci s rakouským festivalem Bregenzer Festspiele. Inscenaci uvidíme v původním režijním zpracování Johannese Eratha s Josephem Traftonem za dirigentským pultem. Špičkové sólisty, jako jsou Measha Brueggergosman, Holger Falk, Katalin Károlyi, Taylan Reinhard či Maciej Idziorek, doprovodí orchestr Ostravská banda. Závěrečný koncert Ostravských dnů v sobotu 2. září představí jedno z vrcholných děl německo-rakouské skladatelky Olgy Neuwirth se sólistou Victorem Hannou na bicí, která měla premiéru na Lucerne Festival.

Festival Ostravské dny začíná v kostele 24. 8. subtilním Requiem pro violu Borise Guckelberga v podání Nikolause Schlierfa. 25. 8. se odehraje ve Starých koupelnách maratón komorní hudby a nabídne avantgardní houslové duo z New Yorku, Chess Show v čele s Opening Performance Orchestra, recitál klavíristy Josepha Kubery nebo operu jedné z nejúspěšnějších amerických skladatelek mladé generace Kate Soper.

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků. Festival, který pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele s hudebním skladatelem a neúnavným propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem, se letos koná po deváté, a to ve spolupráci s Trojhalí Karolína, PLATO Ostrava, Národní divadlo moravskoslezské, Provoz Hlubina, Bludný kámen, Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]