Ostrava žije Janáčkem. Jubileum hukvaldského rodáka oslaví divadlo, festivaly, školy i filharmonie

Ostravské divadlo, hudební festivaly, školy i filharmonie si letos připomenou hudebního skladatele Leoše Janáčka. Především devadesáté výročí jeho úmrtí a zároveň stoleté výročí uvedení opery Její pastorkyňa ve Vídni. Celoroční projekt Janáček Ostrava 2018 nabídne víc než třicet koncertů. Další akce mohou s přispěním Ostravy vymyslet její obyvatelé. Magistrát je podpoří částkou 550.000 korun.
Leoš Janáček (zdroj commons.wikimedia.org/Sotheby’s)

Život slavného skladatele je v Moravskoslezském kraji spojen s obcí Hukvaldy na Frýdecko-Místecku a s Ostravou. Do projektu, který koordinuje Janáčkova filharmonie Ostrava, se zapojila řada dalších institucí. Akce připravuje Ostravská univerzita, Janáčkova konzervatoř Ostrava, Národní divadlo moravskoslezské, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a Svatováclavský hudební festival. Projekt podpořil Moravskoslezský kraj i město Ostrava.

Například Národní divadlo moravskoslezské nastuduje a v říjnu uvede čtvrtou Janáčkovu operu Osud. V minulosti divadlo postupně uvedlo osm jiných Janáčkových oper. Osud ale připraví úplně poprvé. „Po brněnském divadle tak budeme teprve druhým divadlem na světě, které ve své historii nastudovalo a uvedlo všechny Janáčkovy opery,“ řekl ředitel divadla Jiří Nekvasil.

Studenti ostravské konzervatoře, která nese Janáčkovo jméno, nastudují zase jeho operu Liška Bystrouška. „Neuvedeme ji ale celou. Půjde spíše o jakýsi průřez dílem,“ řekla ředitelka konzervatoře Soňa Javůrková.

Oba hudební festivaly plánují řadu koncertů věnovaných Janáčkovu dílu. Mezinárodní festival Leoše Janáčka jich má na programu šest, Svatováclavský hudební festival pak pět. Ostravská filharmonie připravuje na 25. až 28. října Hudební maraton Leoše Janáčka. Uskuteční se na několika místech Ostravy a v Hukvaldech. Celkem nabídne patnáct koncertů. Na tři sta padesát interpretů uvede čtyři desítky skladeb. „Po dobu těchto čtyř dnů bude znít Janáčkova hudba prakticky nepřetržitě,“ řekl ředitel orchestru Jiří Žemla.

Do oslav se mohou zapojit i obyvatelé Ostravy. Magistrát nachystal částku 550.000 korun, kterou podpoří projekty spojené s tímto umělcem. Na vybrané akce přispěje maximálně 50.000 korun. Hlásit se mohou například zájemci o vydání různých publikací, pořadatelé přednášek či koncertů. Akce se musí konat v Ostravě nebo Ostravu reprezentovat v zahraničí.

Podrobnější informace o projektu zájemci najdou na stránkách projektu Janáček Ostrava 2018 (zde).

Mohlo by vás zajímat