Ostravská opera zveřejnila program nové sezony, známé jsou i baletní premiéry

Národní divadlo moravskoslezské uvede v příští sezoně dvanáct premiér, z toho čtyři operní a dvě baletní. Nastuduje hned dva verdiovské tituly, Minkusův balet Don Quijote či muzikály Kočky a Fantom opery Terryho Pratchetta. Divadlo také ohlásilo premiéru výpravného romantického muzikálu Romeo a Julie, jehož autory jsou Boris Urbánek a Jaromír Nohavica.

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)

První operní premiérou příští sezony se stane Otello Giuseppe Verdiho, se slibovaným mimořádným obsazením hlavních rolí. Hudební nastudování bude dílem hudebního ředitele ostravského souboru Jakuba Kleckera, režií byl pověřen Ivan Krejčí. Příští sezonu pak uzavře jeden z nejhranějších operních titulů. “Po čtrnácti letech a po více než šedesáti reprízách jsme se rozhodli vytvořit novou inscenaci jedné z nejhranějších oper světa, Verdiho La traviaty,” uvedl Jakub Klecker. Traviatu připraví dirigent Robert Kružík a režisérka Bohuslava Kráčmarová. „Těšit se můžete na tradičnější režijní zpracování, jakož i na opulentní výpravu, kterou si toto dílo bezpochyby zaslouží,“ slíbil šéf souboru. Dále ostravská opera nastuduje Ifigenii v Aulidě Christopha Willibalda Glucka v úpravě Richarda Wagnera, a to pod taktovkou Zdeňka Klaudy a v režii Michala Znanieckiho. Do repertoáru přibyde také Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče v režii Jiřího Nekvasila a pod taktovkou Jakuba Kleckera. Operní soubor se rovněž zapojí do bienále NODO – Dnů nové opery Ostrava 2018.

První baletní premiéra nové sezony nazvaná All That Jazz, Rock, Blues v choreografii Itzika Galiliho nevypráví žádný příběh a soustředí se jen na vlastní podstatu tance. Kompozice večera dá vyniknout vzájemně odlišným přístupům k tanečnímu umění. „Jednotlivé části inscenace nás zavedou do různých dob a míst. Choreografie Itzika Galiliho Balcão de amour připomene nástup kubánského mamba, zazní také charakteristický hlas Toma Waitse, jehož šansony a blues mají někdy až industriální zvuk, nevynecháme ani rock a dostaneme se i k dalším žánrům a hudebním prostředím,“ uvedla šéfka ostravského baletu Lenka Dřímalová. Další připravovanou baletní premiérou bude Don Quijote s hudbou Ludwiga Minkuse a v choreografii Michala Štípy. Balet Národního divadla moravskoslezského také divákům v nové sezoně nabídne již tradiční Balet gala.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na