Otazníky kolem brněnské opery a Jitka Zerhauová
Začalo to zdánlivě nevinně. Město Brno potřebuje v příštím roce ušetřit desítky miliónů korun. Kde? Na čem? Místní politikové mají jasno: No přece na kultuře. O zrušení dílen brněnského Národního divadla je tak už rozhodnuto, pět desítek jejich zaměstnanců v divadle končí. Avšak ušetřit je třeba ještě víc. V sázce je tak další osud operního souboru, kterému hrozí rozpuštění (prý jen dočasné), uzavřeno má být Janáčkovo divadlo (prý jen přechodně). Téma následujícího rozhovoru s dlouholetou sólistkou Janáčkovy opery Jitkou Zerhauovou.
Kdy a jak se zaměstnanci divadla o tom, co se chystá, dozvěděli?
První informace zazněla na schůzi odborů, kam přišel ředitel Dvořák z čista jasna s oznámením, že propouští 51 zaměstnanců z dílen a krejčoven. Vše už bylo potvrzeno Úřadem práce a nebylo cesty zpátky. K tomu mlhavě nastiňoval, co dále, protože musí ušetřit 20% rozpočtu.Další možností jak ušetřit je buď odstávka, nebo úvěr. Podrobnosti odmítl sdělit, řekl, že je více variant,ale přesto z jeho řeči vyplynulo, že chce zrušit operní ansámbl. Dále už se zaměstnanci nekomunikoval. Samozřejmě se po divadle začala šířit panika. Dozvídali jsme se od různých politiků a magistrátních úředníků , že na tom něco je. Dokonce opět vytáhli prý „nutnou“ rekonstrukci Janáčkova divadla. Žádali jsme ředitele o setkání, aby nás informoval, ale on nás stále odbýval, ať nešíříme paniku, nehledě na to, že opět nebyl v divadle k zastižení. Rozhodli jsme se, že půjdeme na zasedání zastupitelů, kde přečteme prohlášení o situaci v divadle. Přišli jsme ve velkém počtu a naše politiky jsme asi překvapili. Teprve po vystoupení na radnici jsme donutili ředitele, aby přišel před soubor opery a technický personál a prozradil, co zamýšlí. A zase začal mluvit o nutnosti rekonstrukce. Druhý den odjel opět mimo Brno.
Proslýchá se, že vše vlastně vzniklo hlavně kvůli tomu, že město Brno před časem požádalo o evropskou dotaci na jakousi investiční akci. A teď, když Brusel Brnu peníze jaksi nečekaně přiklepl, musí moravská metropole podle všeobecně platných unijních pravidel stejnou částku, jako dostane z Bruselu, přidat na dotyčnou akci i ze svého rozpočtu. Jenže místní politikové prý najednou zjistili, že v městské kase takové peníze nejsou, a tak je musí stůj co stůj někde najít a volba tak padla na divadlo. Netušíte, co je na tom pravdy?
Máte přesné informace. Opravdu toto zaznělo. Potřebují sumu, která činí 20% rozpočtu v příspěvkových organizacích. Do hlavy ale nejde to, že na jedné straně nemají 40 miliónů na platy v opeře, ale prý mají 100 miliónů na opravu Janáčkova divadla.
Největší problém je to , že na radnici sedí velká koalice ODS a ČSSD v čele se socialistou Romanem Onderkou. Panuje tam vzácná shoda a jediný zájem politiků jsou stavební zakázky. Pravidelně jsou předražované, pořád je to jedno a to samé dokola.
Jak by podle toho, co v tuto chvíli víte, mělo uzavření Janáčkova divadla vypadat? Co by bylo s operou a co s baletem? A co z toho, co se v divadle ví, jež definitivně rozhodnuto?
Neví se přesně vůbec nic. Ředitel Dvořák mluvil o rozpuštění operního sboru, orchestru a sólistů. Balet by měl hrát s použitím hudebních nahrávek, činohry by se to nemělo dotknout. Pravděpodobně ani úředníků se to netýká. Janáčkovo divadlo by se mělo zavřít koncem dubna 2012 až do konce příštího roku. V lednu 2013 by měl vzniknout nový, dle slov ředitele Dvořáka kvalitnější soubor. Paradoxně je v plánu měsíční zájezd do Japonska v červnu a červenci 2012. Jak to vyřešit, ředitel nedokázal říct, protože umělci už v divadle v té době nebudou zaměstnaní.
Jisté zatím je pouze to, že je v brněnském Národním divadle zrušena výroba kulis a kostýmů. Jinak v tisku se objevují vyjádření politiků, ve kterých se tvrdí, že opera nebude zrušena, ale rekonstrukce Janáčkova divadla prý je nutná. Při tom už rekonstrukce léta probíhá vždy v letních měsících a hodně je opraveno.
A následky toho všeho podle vás?
Asi plno lidí na dlažbě a zničení opery, která tu je už 130 let. Nedovedu si například představit, že operní sbor po sedmi měsících se sejde opět v takové kvalitě, jakou bezpochyby má v čele s Josefem Pančíkem. Orchestr, sólisté, dirigenti… Hrůza.
Jak doposud dopadají snahy lidí z divadla zatím nepříznivou situaci zvrátit? Jaké šance vy osobně vidíte?
Vše se má rozhodnout na prosincovém zasedání zastupitelů. Lidé z divadla dělají, co mohou. Právě tuto sobotu jsme zveřejnili na koncertě v Janáčkově divadle petici a ve středu organizujeme protestní pochod. Odpovídáme novinářům a snažíme se, aby se o tom vědělo. Cítíme už nyní velkou podporu občanů. Skoro každý nad tím kroutí hlavou. Snažíme se kontaktovat politiky, ale to není právě lehké.
Nejhorší je, že ředitel Dvořák takto klidně hodí přes palubu své zaměstnance. To žádný jiný ředitel neudělal. Hledají řešení a hlavně komunikují se svým souborem. Ředitel Dvořák by měl odejít.
Tu a tam se objevují i zprávy o restrukturalizaci opery i baletu v rámci celé Moravy. O rušení a slučování souborů. Co o tom soudíte?
Doufám, že to jsou jen nápady nějakého provokatéra v diskuzích v Opeře Plus. Já sama hostuji jak v Olomouci, tak v Ostravě a myslím, že tam opera má své místo. Olomouc má krásně zrekonstruované divadlo – opravovalo se za provozu. Představení mají též úspěch a plné hlediště. Myslím, že si tam obecenstvo své pěvce hýčká. A o Ostravě se to dá říci totéž.
Díky za rozhovor.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]