Ovace pro Koženou a Berlínské filharmoniky s Rattlem na Hradě

Nadšeným aplausem a ovacemi ve stoje v přímém přenosu České televize a dalších tří televizních kanálů zahraničních skončil dnešní dopolední výroční koncert Berlínské filharmonie ve Španělském sále Pražského hradu. Jeden z nejvýznamnějších světových orchestrů tímto mimořádným koncertem oslavil přesně v den svého založení už 131. výročí. Berlínští filharmonici pořádají své prvomájové koncerty pravidelně již od devadesátých let minulého století, pokaždé v některém z kulturně významných evropských měst. Protagonisté dnešního dopoledne – mezzosopranistka Magdalena Kožená a její manžel, šéfdirigent orchestru sir Simon Rattle – se společně v Praze představili poprvé. Program, při jehož výběru měl rozhodující slovo Rattle, otevřela Fantazie na téma Thomase Tallise britského skladatele Ralpha Vaughana Williamse. Poté Magdalena Kožená přednesla výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka; ty patří k jejím oblíbeným, proto je zařadila i na svoje loňské album Love and Longing (Láska a touha), a jak sama přiznala, manžela musela k jejich nastudování přece jen trochu přemlouvat. Dnešní slavnostní koncert pak uzavřela Beethovenova Pastorální symfonie, při níž mezi posluchače ve Španělském sále usedla i sama Kožená.

Praha má v tradici prvomájových koncertů Berlínské filharmonie své výsadní postavení. Právě u nás se totožni konal historicky úplně první Evropský koncert 1991, a to pod taktovkou Claudia Abbada. Do pražského Stavovského divadla pak orchestr za řízení Daniela Barenboima zavítal v roce 2006. A lze jen spekulovat o tom, nakolik velká je to právě zásluha Magdaleny Kožené, že si orchestr se Simonem Rattlem vybral letos Prahu jako místo svého výročního vystoupení už po třetí. Vůbec poprvé v Praze se přitom Berlínští filharmonici objevili v roce 1966 na Pražském jaru, před dvěma lety jim pak patřil závěr festivalu.

Vedle přímého přenosu odvysílá dnešní pražský Evropský koncert 2013 celá řada televizních společností ze záznamu, a to do dvou desítek zemí celého světa. Koncert byl zařazen jako prolog letošního 68. ročníku Pražského jara. Ceny vstupného se pohybovaly od pěti do sedmi a půl tisíce korun, když doslova na poslední chvíli se pořadatelům vrátily desítky neprodaných vstupenek od berlínských partnerů.Magdalena Kožená, která tento měsíc oslaví své čtyřicátiny, se do Španělského sálu vrátí hned příští pondělí, a to se svým novým písňovým recitálem, jehož opakování je zatím naplánováno už jen v londýnském Barbican Centre (více jsme o tomto projektu informovali nedávno, najdete zde).

Foto Pražské jaro – Ivan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments