Palace Cinemas: Romeo a Julie a ti další

Pomyslnou druhou, „jarní“ část svých projekcí špičkových operních (ale i baletních) produkcí z předních světových scén tento týden odstartoval multiplex Palace Cinemas, a to jak v pražském Slovanském domě a brněnském Špalíčku, tak i v bratislavském AuParku. Nejnověji uvedený záznam salcburského provedení Gounodova Romea a Julie z předloňského festivalového ročníku je skutečně skvostný. I když prošel už televizními obrazovkami a k mání je i na DVD, bezesporu stálo za to si jej v pohodlí moderního kina před velkým plátnem vychutnat znovu.

Velkým magnetem byla určitě i dvě hlavní jména večera v titulních rolích – Rolando Villazón a Nino Machaidze. On (tehdy ještě) ve vrcholné formě, báječně vystihující zejména rozechvělost mladého Monteka, ona pěvecky neméně výtečná, dodávající své hrdince půvab mládí a přesvědčivé vášnivosti a beze zbytku využívající ohromné příležitosti tehdejšího záskoku za těhotnou Annu Netrebko. Také obsazení všech dalších rolí bylo jedinečné, kdy přinejmenším ještě aspoň Cora Burggraaf jako Stéphan a Mikhail Petrenko jako Lorenzo stojí za zmínku.


Barlett Sher se svojí režijní, víceméně tradiční koncepcí skvěle využil rozsáhlý prostor salcburské Felsenreitschule jak k efektně pojatým sborovým scénám, tak i k intimně ztišeným komorním aranžmá. Superlativy zaslouží i dirigent Yannick Nézet-Séguin a Mozarteum Orchester Salzburg, zejména pro neobyčejnou barevnou plasticitu a efektní vygradování jednotlivých scén. Zkrátka a dobře: Velká francouzská opera se vším všudy, v prvotřídním provedení, bez jediné vážnější výhrady.


Duben v Palace Cinemas ovšem slibuje další jedinečné zážitky: Po baletním večeru hned příští úterý (Ballets Russes & Stravinskij – konkrétně Pták Ohnivák, Svatba a Svěcení jara z Petrohradu) bude ve středu 21.dubna následovat přímý přenos z barcelonského Gran Teatre del Liceu, a to Mozartova Únosu ze serailu s řadou zvučných jmen (režie Christof Loy, dirigent Ivor Bolton, Diana Damrau – Constanze, Christoph Strehl – Belmonte, Franz-Joseph Selig – Osmin, Olga Peretyatko – Blondchen, Norbert Ernst – Pedrillo). Poslední dubnový čtvrtek, 29.4., pak příjde na řadu Verdiho Simon Boccanegra, a to live z La Scaly, s Plácidem Domingem v titulní roli a Danielem Barenboimem u dirigentského pultu, ohlášena je i Anja Harteros (Amelia), Ferruccio Furlanetto (Fiesco), Massimo Cavalletti (Paolo) a Fabio Sartori (Gabriele). Další Verdiho opera z La Scaly – Aida – bude následovat 11.května s Violetou Urmanou, Robertem Alagnou a Ildiko Komlosi v hlavních rolích, dirigentem záznamu je Riccardo Chailly. Lahůdkou slibuje být i přímý přenos, naplánovaný na 26.května, také z La Scaly a to Wagnerovo Zlato Rýna. Webové stránky divadla uvádějí jako dirigenta tohoto večera Daniela Barenboima, Wotana by měl zpívat René Pape.
Přenosy z Metropolitní opery do kin začínají mít v mezinárodním projektu Opera in Cinema, do kterého se také zapojila i společnost Palace Cinames, čím dál silnější konkurenci. Kdo vyhraje? Hlavně milovníci opery.

Charles Gounod:
Roméo et Juliette
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
Režie: Bartlett Sher
Salzburg Festival 2008
(Palace Cinemas 6.4.2010)

Roméo – Rolando Villazón
Juliette – Nino Machaidze
Frère Laurent – Mikhail Petrenko
Mercutio – Russell Braun
Stéphano – Cora Burggraaf
Le Comte Capulet – Falk Struckmann
Tybalt – Juan Francisco Gatell

www.palacecinemas.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments