Pantomima, nový cirkus, pohybové divadlo: premiéry a festivaly

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Samostatné zpravodajství ze světa pohybového divadla rozkročeného mezi žánry – čekají nás premiéry a několik festivalů: první zprávy o Letní Letné, červnový My Mime v režii pražské HAMU a Cirk-UFF v Trutnově, festival Cirkulum, Letní scéna Divadla BRAVO a další.

Duo Bodecker & Neander (foto archiv festivalu HAMU MyMime)

V Praze se představí zbrusu nový mezinárodní festival nonverbálního divadla, HAMU MyMime
Katedra nonverbálního divadla pražské HAMU od 1. do 5. června představí nový festival HAMU MyMime. Festival je spojením profesionální a studentské scény a nabízí to nejlepší nejen z oblasti fyzického a mimického divadla. Během pěti dní se v Praze vystřídají známé zahraniční soubory, čeští interpreti, studenti a absolventi uměleckých škol se svými projekty a proběhnou masterclass workhsopy.

Festival HAMU MyMime vzniká jako první mezinárodní festival svého druhu v Praze. Jeho cílem je na několik dní smazat hranice mezi světem profesionálního a studentského divadla a vytvořit platformu pro setkávání nejen umělců, ale i široké a odborné veřejnosti. Program je proto sestavený pro co nejširší publikum bez ohledu na věk nebo znalosti nonverbálního divadla. Přicestují zahraniční hvězdy, z domácí scény se do festivalu zapojí Radim Vizváry, Pierre Nadaud, Arman Kupelyan, oblíbené klaunské trio Squadra Sua a na programu budou také studentské inscenace.

„Naším cílem není jen vytvořit klasický studentský festival. Cítili jsme, že nám chybí příležitost, kde by se mohli pravidelně setkávat studenti a významní zahraniční i čeští profesionálové z oblasti nonverbálního divadla, aby společně odprezentovali to nejnovější a nejlepší, co tato oblast nabízí. Chyběla nám možnost ukázat, jak vypadá moderní klaunérie, současné mimické divadlo nebo progresivní fyzické divadlo. Českému publiku je zatím nejvíc známý nový cirkus, a my bychom rádi ukázali, že další odvětví nonverbálního divadla jsou neméně zajímavá. A v neposlední řadě chceme divákům předat asi to nejcennější, co mimické divadlo nabízí: humor,“ říká ředitel festivalu a proděkan pražské HAMU Adam Halaš.

Benoit Turjman (foto archiv festivalu HAMU MyMime)

Festivalový program je rozdělen do dvou částí, jedna se věnuje studentským a absolventským inscenacím, kde se představí nejen studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU, ale také Ateliéru fyzického divadla JAMU. Druhá část se věnuje profesionálním inscenacím. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou tzv. masterclass, workshopy, které účastníkům nabízí možnost na vlastní kůži proniknout ke kořenům pantomimického divadla, účastnit se intenzivního tvůrčího procesu a podílet se na vzniku zcela nové inscenace. Festival se bude konat v branickém Divadle BRAVO!, divadle Alfred ve dvoře, Kampusu Hybernská a prostorách pražské HAMU.

Festival přivítá velmi známou německou dvojici mimů Bodecker & Neander a pozvání přijal francouzský mim a klaun Benoît Turjman, kterému doma přezdívají „nový mistr Bean“.

Festival pro veřejnost odstartuje 1. června v 17:00 hodin v Kampusu Hybernská Squadra Sua a od 19:30 hodin proběhne slavnostní zahájení. InterART JAM spojí studenty všech uměleckých oborů, aby každý na stage přinesl to nejlepší ze sebe i svého oboru: hudbu, divadlo, tanec i improvizaci.

Radim Vizváry v autorské inscenaci Sólo (foto David Konečný)

Čtvrtek 2. června bude přes den patřit studentům HAMU – třikrát provedou návštěvníky netradiční procházkou po zákoutích HAMU a od 15 hodin se na nádvoří otevře open stage pro studenty uměleckých škol. Večer se v Divadle BRAVO! představí avizované duo Bodecker a Neander.

V pátek 3. června se večer v divadle Alfred ve dvoře koná představení Ateliéru fyzického divadla JAMU (vedení: Pierre Nadaud, Dalibor Buš, Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Hubáček).

V sobotu 4. června se od 18 hodin v Alfredu ve dvoře představí 4. ročník Katedry nonverbálního divadla HAMU s premiérou The Big Bite. Od 20 hodin hraje v Divadle BRAVO! Radim Vizváry svou inscenaci Sólo, která mu před několika lety vynesla cenu Thálie a přispěla k zpopularizování pantomimy u současného publika.

V neděli 5. června se první představení koná opět od 18 hodin v Alfredu. Arman Kupelyan uvádí sólové představení Playground of the Unconscious Self inspirované tancem butó. Personifikuje nevědomí mysli jako osamělou, pokřivenou postavu, která žije na půdě uvnitř lidské hlavy, postava je velmi šťastná za vzácnou společnost diváků a snaží se jim ukázat kus svého světa a zároveň odhalit nejkřehčí části mysli svého majitele. Závěr programu bude v neděli patřit od 20 hodin Benoît Turjmanovi se sólovým vystoupením Voisin (Soused).

Vstupenky pořídíte zde.


Projekt AHAAA! (foto archiv dua Koťátko zkázy)

Život Alberta Einsteina v multižánrovém open air představení
Ve čtvrtek 2. června od 19.00 ožije Mariánské náměstí v Praze hudbou, akrobacií, humorem, ale i hluboce lidským hledáním štěstí a naděje v době plné zkoušek. V představení AHAAA! dostanou čtyři vědci za úkol přinést na smutnící Zemi více štěstí. Protože jde ale o úkol veliký, získají k tomu pár nezanedbatelných výhod. V rolích vědců se představí dvě dvojice, český pár vystupující jako Koťátko zkázy a německo-americký hudební tandem Tante Friedl.

Umělecké duo Koťátko zkázy tvoří pouliční pohybová představení zakládající si na komedii a parodii soudobých klišé a jevů ve společnosti. Letos se ale rozhodlo, že je spíš než kritika potřeba naděje. Přizvali proto Tante Friedl, jejichž jevištní energie a originálně pojatá folková a světová folklórní hudba „pohladí i rozproudí“. Společně se tak vydali na cestu za štěstím. Proč název AHAAA!? „Máte rádi tu chvíli, kdy vám všechno docvakne? Kdy se ze spousty otázek najednou vynoří něco smysluplného? Postavám v představení AHAAA! se to stane nejednou. Získají totiž přístup k intelektu nejchytřejšího páru historie – Milevy Marić a Alberta Einsteina. A pak se začnou dít opravdové divy,“ říká za tvůrce Jakub Urban. Životem, prací a myšlenkami slavného páru je celý příběh inspirován, navíc s dávkou humoru a (sebe)ironie hlavních tvůrců.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments