Pardubice zažijí dirigentský debut francouzského violoncellisty Victora Juliena-Laferrière

Nevšední zážitek čeká návštěvníky dubnových abonentních koncertů Komorní filharmonie Pardubice. 7. a 9. dubna 2025 se totiž v Sukově síni Domu hudby uskuteční koncerty s názvem Cello světově. Sólistou a zároveň dirigentem bude Victor Julien-Laferrière.
Victor Julien-Laferrière (foto Jean-Baptiste Millot)
Victor Julien-Laferrière (foto Jean-Baptiste Millot)

Přední francouzský violoncellista Victor Julien-Laferrière vyhrál Soutěž královny Alžběty v Bruselu. S pardubickým orchestrem už také několikrát vystupoval, tentokrát lidé uslyší Koncert pro violoncello a orchestr D dur z roku 1783 od Josepha Haydna. Mimo to se umělec chopí taktovky v dalších dvou čistě orchestrálních skladbách, a to v hudební básni Siegfriedova idyla Richarda Wagnera a Symfonii č. 1 c moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Violoncello je mnoho desítek let nepostradatelný element v nejrůznějších instrumentálních seskupeních. V řadě případů se díky svému měkkému, sametovému hlubšímu tónu ocitá i na místě vedoucího hráče. Jeho historie je spojena s rokem 1572. Za prvního výrobce je považován Andrea Amati. Nástroj byl laděn o oktávu níže než dnešní viola a vyplňoval tak mezeru mezi violou a kontrabasem. Violoncello (i jeho předchůdce viola da gamba) si získalo velikou oblibu mezi skladateli, jen Vivaldi napsal 27 violoncellových koncertů.

Koncert pro violoncello a orchestr D dur složil Haydn pro Antonína Krafta, violoncellistu ve své kapele hraběte Nikolause Esterházyho. Je komponován v klasické třívěté formě s lyrickou invencí ve 2. větě, ale i v obou krajních větách. Další dvě díla v programu, jak Wagnerova hudební báseň Siegfriedova idyla, která večer otevírá, tak i symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v druhé části večera, jsou typickými kompozicemi hudebního romantismu 19. století. Každá však vznikala v různých obdobích. Mendelssohn stál svou tvorbou v jeho počátcích, v období hledání a prvního velkého rozmachu. Wagner tento bohatě rozvinutý směr jedinečně završil a objevoval prostředky předjímající další novodobý vývoj.

Victor Julien-Laferrière je přední francouzský violoncellista a v poslední době též dirigent. Po studiích na pařížské konzervatoři studoval na univerzitě ve Vídni u Heinricha Schiffa a na salcburském Mozarteu u Clemense Hagena, kde absolvoval v roce 2016. V letech 2005 až 2011 byl posluchačem Seijiho Ozawy na Mezinárodní hudební akademii ve Švýcarsku. Velkou část své umělecké činnosti věnuje oblasti komorní hudby. Účinkoval na desítkách koncertů po celé Evropě s předními interprety (Augustin Dumay, Renaud Capuçon, Christian Ivaldi, Alain Planes). V roce 2009 založil Trio les Esprits společně s Adamem Laloumem a Mi-Sa Yangem, s nímž nejen koncertuje, ale i nahrává. V říjnu roku 2013 ho v Pardubicích přivítali ještě s dalšími laureáty jako vítěze mezinárodní soutěže Pražského jara (2012). Tehdy se představil ve Dvořákově koncertu jako špičkový sólista se skvělými perspektivami do budoucna. Tyto prognózy plně potvrdil v roce 2017 vítězstvím v jedné z nejprestižnějších soutěží světa – královny Alžběty v Bruselu. V září 2018 otevřel 50. sezonu Komorní filharmonie Pardubice. V posledních letech rozvíjel Victor Julien-Laferrière také orchestrální dirigentskou činnost, a to prostřednictvím spolupráce s Orchestre national d’Ile de France, Orchestre de l’Opéra de Rouen či Orchestre des Amis de Brahms. S Komorní filharmonií Pardubice bude mít v dubnu svůj dirigentský debut.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře