Patnáctiletý klavírista Jan Čmejla je vítězem soutěže Concertino Praga

Vítězem 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 v kategorii hry na klavír se stal patnáctiletý klavírista Jan Čmejla. O vítězích rozhodla mezinárodní odborná porota, která hodnotila 31 nahrávek z 12 zemí.
Jan Čmejla (zdroj jancmejla.cz)

Mezinárodní hudební soutěž pro mladé hudebníky, kterou pořádá Český rozhlas od roku 1966, obsahuje několik kategorií. V kategorii hry na housle zvítězil šestnáctiletý Wiktor Dziedzic z Polska, v oboru hry na violoncello šestnáctiletý Syon Najman z Bulharska a v harfovém oboru vyhrála Aleksandra Arsenova z Ruska. Jako druhé se umístily česká klavíristka Eliška Tkadlčíková, bulharská houslistka Lora Markova, ruská violoncellistka Mariia Slashcheva a ukrajinská harfistka Yelyzaveta Rakovska. Koncert vítězů se uskuteční 9. června ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Na koncert v Rudolfinu naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga od 10. do 16. června 2019. V rámci festivalu vítězové soutěže vystoupí v Českém Krumlově, v Třeboni, v Jidřichově Hradci a v Bechyni. Jan Čmejla se vedle těchto koncertů představí v New Yorku a ve Washingtonu letos v březnu.

Jan Čmejla je držitelem ocenění řady mezinárodních soutěží, například Chopin for the Youngest, mezinárodní Novákovy klavírní soutěže nebo mezinárodní klavírní soutěže Petera Toperczera Košice. Čmejla také v roce 2013 obdržel cenu Zlatý oříšek udělovanou nejtalentovanějším dětem České republiky. Vystupoval s Filharmonií Brno a se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]