Patnáctiletý klavírista Jan Čmejla je vítězem soutěže Concertino Praga

Vítězem 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 v kategorii hry na klavír se stal patnáctiletý klavírista Jan Čmejla. O vítězích rozhodla mezinárodní odborná porota, která hodnotila 31 nahrávek z 12 zemí.
Jan Čmejla (zdroj jancmejla.cz)

Mezinárodní hudební soutěž pro mladé hudebníky, kterou pořádá Český rozhlas od roku 1966, obsahuje několik kategorií. V kategorii hry na housle zvítězil šestnáctiletý Wiktor Dziedzic z Polska, v oboru hry na violoncello šestnáctiletý Syon Najman z Bulharska a v harfovém oboru vyhrála Aleksandra Arsenova z Ruska. Jako druhé se umístily česká klavíristka Eliška Tkadlčíková, bulharská houslistka Lora Markova, ruská violoncellistka Mariia Slashcheva a ukrajinská harfistka Yelyzaveta Rakovska. Koncert vítězů se uskuteční 9. června ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Na koncert v Rudolfinu naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga od 10. do 16. června 2019. V rámci festivalu vítězové soutěže vystoupí v Českém Krumlově, v Třeboni, v Jidřichově Hradci a v Bechyni. Jan Čmejla se vedle těchto koncertů představí v New Yorku a ve Washingtonu letos v březnu.

Jan Čmejla je držitelem ocenění řady mezinárodních soutěží, například Chopin for the Youngest, mezinárodní Novákovy klavírní soutěže nebo mezinárodní klavírní soutěže Petera Toperczera Košice. Čmejla také v roce 2013 obdržel cenu Zlatý oříšek udělovanou nejtalentovanějším dětem České republiky. Vystupoval s Filharmonií Brno a se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na