Pavel Haas Quartet má novou violistku, vystoupí s ní na řadě letních a podzimní festivalů

Mezinárodně oceňovaný soubor Pavel Haas Quartet má novou členku Luosha Fang, která vystřídala violistu Jiřího Kabáta. Uznávaná houslistka a violistka čínského původu, laureátka významných mezinárodních soutěží, bývá zvána k orchestrům jako sólistka, ale je i zkušenou komorní hráčkou. Soubor, který vzhledem ke svým mnoha zahraničním závazkům vystupuje v tuzemsku jen zřídka, bude v nadcházejících měsících hostem několika významných hudebních událostí i v České republice. Novináře o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.
Pavel Haas Quartet - Marek Zwiebel, Luosha Fang, Veronika Jarůšková a Peter Jarůšek (foto Boris Giltburg)
Pavel Haas Quartet – Marek Zwiebel, Luosha Fang, Veronika Jarůšková a Peter Jarůšek (foto Boris Giltburg)

“S Luo-ša jsme se poprvé setkali před třemi lety v Praze a hudebně mezi námi okamžitě přeskočila jiskra. Vzhledem k časové vytíženosti se ale naše cesty tehdy neprotnuly. Paradoxně díky covidu se nám konečně naskytla příležitost začít spolupracovat. Jsme za to nesmírně vděční, protože Luo-ša je muzikantka, se kterou je radost tvořit. Těšíme se na naše společné budoucí projekty,” uvedl violoncellista Peter Jarůšek.

Pavel Haas Quartet se v době protipandemických opatření věnoval zejména natáčení koncertních vystoupení pro domácí i zahraniční pořadatele. V nadcházejících měsících si posluchači užijí kvarteto zejména doma v Česku, kde bude hostem několika významných hudebních událostí. V rámci festivalu Smetanova Litomyšl zahrají 10. července, následují recitály na festivalech Hindsgavl v Dánsku, Viva Musica! v Bratislavě a Jihočeská intermezza v Borovanech.

Podzimní sezónu zahájí Pavel Haas Quartet koncertem na festivalu Lípa Musica, kde ve světové premiéře uvedou skladbu Ľubicy Čekovské Domov. V rámci téhož festivalu soubor vystoupí také společně s klavíristou Borisem Giltburgem. V říjnu bude Pavel Haas Quartet již tradičním hostem festivalu Schubertiade v rakouském Hohenems, poté vyrazí na turné po Německu a zavítá také do Wigmore Hall v Londýně.

Pavel Haas Quartet vedle Jarůška a Luoshi Fang tvoří houslistka Veronika Jarůšková a houslista Marek Zwiebel. Soubor byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899-1944). Za sedmnáct let působení na hudební scéně dosáhl pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto řadu prestižních cen – mimo jiné vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro nebo vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani. V roce 2018 kvarteto pošesté obdrželo ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone za nahrávku Kvintetů op. 81 a 97 Antonína Dvořáka. České album bodovalo v kategorii Komorní hudba. Na své zatím poslední album soubor před dvěma lety nahrál kvartetní tvorbu Dmitrije Šostakoviče.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments