Pavel Haas Quartet připravuje album kvartetů Dimitrije Šostakoviče

Pavel Haas Quartet, který loni pošesté získal "Oscara klasické hudby" - ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone, zahájil druhou část koncertní sezony v Théâtre de la Ville v Paříži. Komorní soubor se představil s hostujícím violistou Pavlem Niklem, který se podílel i na Gramophonem oceněné nahrávce Kvintetů op. 81 a 97 Antonína Dvořáka. S ním vystoupí také 6. února na koncertu v pražském Rudolfinu. Pavel Haas Quartet vystupuje v Česku jen sporadicky. Kvartet má v kalendáři zamluvené koncerty už na rok 2021.
Pavel Haas Quartet (zdroj pavelhaasquartet.com)

Ještě v únoru zahraje Pavel Haas Quartet na několika koncertech v Německu a po recitálu 1. března v České Třebové ho čeká zájezd do Spojených států a Kanady. Turné bude poté pokračovat ve známých evropských sálech a soubor také 15. dubna zavítá na festival Pardubické hudební jaro. Své letošní předsednictví v rámci Českého spolku pro komorní hudbu ukončí koncertem v Rudolfinu. V červnu soubor vystoupí na mezinárodních hudebních festivalech.

V květnu začne Pavel Haas Quartet natáčet nové album se Smyčcovými kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče. “Toto album bude asi nejdramatičtějším kontrastem k našim sedmi dosavadním, víceméně prosluněným nahrávkám. Ale posluchači se mají zcela jistě na co těšit, protože Šostakovičovo dílo je naší srdcovou záležitostí,” uvedl violoncellista Peter Jarůšek. Album vyjde letos v září u vydavatelství Supraphon.

Soubor byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899-1944). Za sedmnáct let působení na hudební scéně dosáhl pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto řadu prestižních cen – mimo jiné vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro nebo vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani. V současné době hraje ve složení Veronika Jarůšková (housle), Marek Zwiebel (housle), Jiří Kabát (viola) a Peter Jarůšek (violoncello).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]