Pavel Šporcl vyráží na vánoční turné s novým programem

Pavel Šporcl i letos vyjede na vánoční turné. S novým programem zavítá do devíti měst České republiky. Společně se sopranistkou Janou Šrejmou Kačírkovou, sólistkou Národního divadla a dvojnásobnou držitelkou ceny Thálie, a sólistkou České filharmonie harfistkou Janou Bouškovou, provede skladby mistrů z období baroka a klasicismu. Nebude chybět ani výběr ze Šporclova vánočního alba Christmas on The Blue Violin.
Pavel Šporcl (archiv OP)

Turné začne koncertem v brněnském Sono centru 27. listopadu a končí ve Velkém sále pražské Lucerny 19. prosince. Hostem tohoto koncertu bude zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová.

V první polovině svátečně laděného koncertu zazní oblíbené barokní skladby a koncerty pro housle, smyčce a basso continuo Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Johanna Pachelbela, Jeana-Marie Leclaira a dalších. Barokní program zakončí Concerto grosso č. 8 g moll Vánoční Arcangela Corelliho. Hudbu barokních mistrů v druhé polovině večera vystřídá program sestavený z vánočních melodií, písní a koled z celého světa ve speciálních aranžích pro sólové housle a orchestr.

“Každý z programů jednotlivých koncertů je nepatrně jiný, ale vždy připravovaný se záměrem potěšit posluchače všech generací, oslovit všechny, kteří mají rádi adventní čas a Vánoce. A tak v programu nebude chybět oblíbená Tichá noc, populární vánoční píseň Rolničky, Schubertovo duchovní Ave Maria, Pásli ovce Valaši ani hymna českých Vánoc Narodil se Kristus Pán,” uvedl Šporcl. “Mám rád tradice, a proto je součástí tištěných programů turné zpěvníček, tentokrát rozšířený o tradiční české vánoční koledy. Budu rád, budou-li si je Češi zpívat nejen na našich koncertech, ale i ve svých domovech,” dodal.

V sérii devíti koncertů turné Šporcla doprovodí komorní smyčcový ansámbl Praga Camerata po českých městech a Janáčkův komorní orchestr na Moravě. V královéhradeckém Kongresovém centru Aldis koncert ozdobí hlasy Českého chlapeckého sboru Boni pueri, v Olomouci dětský sbor Music BODO a v Plzni dětský sbor Jiřičky Plzeň.

Program turné navazuje na vánoční album Pavla Šporcla Christmas on the Blue Violin, které loni nahrál s Královskou liverpoolskou filharmonií. Album loni získalo platinovou desku za půlmilionový obrat. Známý propagátor houslí už před třemi lety převzal platinovou desku za prodej více než 6000 kusů alba Gipsy Fire. Při příležitosti desátého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal v roce 2013 jubilejní platinovou desku za 190.000 prodaných CD. Spolupracuje s různými orchestry, romskou kapelou i popovými umělci.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na