Pětasedmdesátiny Miloše Štědroně: Opera Diversa chystá oslavu

Soudobá česká hudba pro smyčce zazní 6. února při prvním koncertu Ensemble Opera Diversa v novém roce. Pořadatelé jej věnují brněnskému skladateli a muzikologovi Miloši Štědroňovi, který o tři dny později oslaví pětasedmdesáté narozeniny. Na programu složeném z děl šesti autorů nechybí Štědroňova vlastní tvorba.

Miloš Štědroň (foto Veronika Vejvodová)

Při koncertu zasazeném do Mozartova sálu brněnské Reduty zazní dvě skladby ve světové premiéře. Jednovětá Fantazie pro smyčce Radima Bednaříka vznikla na objednávku Ensemble Opera Diversa. Program uzavře rozsáhlejší čtyřvětá pocta Claudiu Monteverdimu od jubilujícího Miloše Štědroně, nazvaná quattro omaggi claudiani. Jubilant ji napsal pro sólový klavír s houslemi a smyčcový orchestr rozšířený místy také o bicí či trombón.

Zazní též hudba Kateřiny Růžičkové-Piňosové, Roberta Hejnara, a Leoše Faltuse. Program doplňuje Pražské divertimento pro smyčce, které na objednávku Pražského komorního orchestru napsal Vladimír Franz. V Brně zazní poprvé. Osobní účast na večeru přislíbilo všech šest autorů.

Miloš Štědroň patří k hlavním osobnostem brněnského hudebního života. Skloubil kariéry muzikologa, vysokoškolského pedagoga, hudebního skladatele a divadelníka. Širší veřejnosti je nejvíce znám jako autor hudby k Baladě pro banditu. Jako hudební vědec se věnuje dílu Monteverdiho, Josefa Berga a především Leoše Janáčka. Bohatá je i jeho činnost publicisty a organizátora. Za kompozici získal řadu ocenění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat