Petr Oslzlý převzal funkci rektora Janáčkovy akademie múzických umění

Divadelník Petr Oslzlý dnes slavnostně složil slib a ujal se funkce rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Přeje si, aby akademie byla ohniskem demokracie v českém veřejném prostoru a zároveň představovala “dílnu lidskosti”.

V inauguračním proslovu Oslzlý mluvil o osvobozující síle vzdělání a ve svých úvahách se vrátil k totalitním režimům, které českou společnost sužovaly v minulém století.

„Totalita, ať je jakákoliv, je vždy temná. Vzdělání, řídí-li se morálním imperativem a vyšším hodnotovým systémem, je vždy světlem,” uvedl. Jeho cílem je navázat na umělecké tradice a vést školu, která bude vychovávat kvalitní umělce. Chce také bránit demokratický vývoj.

Rektorské insignie předal Petru Oslzlému Ivo Medek, který akademii vedl dvě funkční období. Ivo Medek v Brně i v zahraničí vyučuje kompozici, napsal přes padesát orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb. Loni v listopadu odmítl nabídku na post ministra kultury v sestavované menšinové vládě Andreje Babiše. Nyní byl jmenován prorektorem pro strategii a rozvoj Janáčkovy akademie múzických umění. „Bylo mi ctí být rektorem JAMU. Byla to pro mě služba, pocta i poslání,” řekl Ivo Medek.

Dvaasedmdesátiletého Petra Oslzlého zvolil do funkce akademický senát loni v říjnu, když ho upřednostnil před hudebnicí Barbarou Marií Willi. Petr Oslzlý patří k dlouholetým pedagogům divadelní fakulty, od roku 1992 působil i jako ředitel Centra experimentálního divadla. Město nyní v konkurzu hledá jeho nástupce.

Svůj umělecký život spojil Petr Oslzlý s brněnským divadlem Husa na provázku. Před rokem 1989 prosazoval odvážnou dramaturgii, spolupracoval i se zakázanými autory. V jeho bytě se v osmdesátých letech konaly tajné semináře podzemní univerzity. Po roce 1989 působil jako poradce prezidenta Václava Havla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na