Petr Oslzlý převzal funkci rektora Janáčkovy akademie múzických umění

Divadelník Petr Oslzlý dnes slavnostně složil slib a ujal se funkce rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Přeje si, aby akademie byla ohniskem demokracie v českém veřejném prostoru a zároveň představovala „dílnu lidskosti“.

V inauguračním proslovu Oslzlý mluvil o osvobozující síle vzdělání a ve svých úvahách se vrátil k totalitním režimům, které českou společnost sužovaly v minulém století.

„Totalita, ať je jakákoliv, je vždy temná. Vzdělání, řídí-li se morálním imperativem a vyšším hodnotovým systémem, je vždy světlem,“ uvedl. Jeho cílem je navázat na umělecké tradice a vést školu, která bude vychovávat kvalitní umělce. Chce také bránit demokratický vývoj.

Rektorské insignie předal Petru Oslzlému Ivo Medek, který akademii vedl dvě funkční období. Ivo Medek v Brně i v zahraničí vyučuje kompozici, napsal přes padesát orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb. Loni v listopadu odmítl nabídku na post ministra kultury v sestavované menšinové vládě Andreje Babiše. Nyní byl jmenován prorektorem pro strategii a rozvoj Janáčkovy akademie múzických umění. „Bylo mi ctí být rektorem JAMU. Byla to pro mě služba, pocta i poslání,“ řekl Ivo Medek.

Dvaasedmdesátiletého Petra Oslzlého zvolil do funkce akademický senát loni v říjnu, když ho upřednostnil před hudebnicí Barbarou Marií Willi. Petr Oslzlý patří k dlouholetým pedagogům divadelní fakulty, od roku 1992 působil i jako ředitel Centra experimentálního divadla. Město nyní v konkurzu hledá jeho nástupce.

Svůj umělecký život spojil Petr Oslzlý s brněnským divadlem Husa na provázku. Před rokem 1989 prosazoval odvážnou dramaturgii, spolupracoval i se zakázanými autory. V jeho bytě se v osmdesátých letech konaly tajné semináře podzemní univerzity. Po roce 1989 působil jako poradce prezidenta Václava Havla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat