Petr Pan: nenechte děti doma!

Půvabný příběh o Zemi Nezemi a o chlapci, který nikdy nechtěl dospět, se dočkal tanečního zpracování. Petr Pan měl světovou premiéru 22. ledna ve Stavovském divadle.Premiéru uvedl Bohemia Balet, soubor pražské Taneční konzervatoře, který k hostování pozval mladou francouzskou choreografku Bérangère Andreovou. Tato okouzlující a elegantní mladá umělkyně si jako základ inscenace vzala velkolepou filmovou hudbu slavného hollywoodského skladatele Jamese Newtona Howarda, který ji napsal v roce 2003 k filmu režiséra Paula Johna Hogana. Tento film je dobře znám i českému publiku, hudba z Petera Pana je krásná a co do melodií nezapomenutelná, takže zde bylo na čem stavět. (James Newton Howard má osm nominací na Oscara za filmy jako Uprchlík nebo Michael Clayton a čtyři nominace na Grammy a čtyři na Zlatý Glóbus.)

Nový Petr Pan Bérangère Andreové není přímo balet, prezentuje se jako taneční příběh, pracuje s prvky moderního tance, ale i pantomimy, akrobacie, klauniády. Místo baletní symboliky a poezie krásných póz se tady jde přísně po příběhu, po ději, na pódiu se stále děje něco nového, objevují se nové figury, nové barvité masky, ale současně je divák stále v obraze, protože syžet je díky filmu notoricky známý. Naprostou senzací je mladičký protagonista hlavní role Kristián Pokorný, podle drobné postavy vypadá něco mezi devíti a desíti lety, ale jak zralý a suverénní je jeho projev, jak zvládá tanec a herecky sebejistá gesta! Partnerku mu dělala Sára Halušková v roli Wendy. Velké sympatie publika sklidila Martina Vlachová jako nervní, potrhlá i půvabná Víla Zvoněnka. Všichni protagonisté přispěli svým entuziasmem a dětsky čistým humorem k výbornému představení.

K dobré orientaci v ději posloužily i realistické kostýmy Renaty Novákové, přesně odpovídající vžitým charakteristikám postav: Petr Pan je rozcuchaný lesní mužíček, víla Zvoněnka má křidélka, kapitán Hook vypadá jako korzár, indiánský náčelník vypadá opravdu jako náčelník, žádné náznaky nebo složité kreace. Nechybí ani psí chůva Nanu nebo tikající krokodýl se zubatou tlamou a mohutným ocasem, který kapitána Hooka nakonec sežere a vtipně vyplivne na scénu jen jeho železný hák.

Scénu dotvářely již jen promítané projekce hvězdného nebe s různými planetami, hvězdokupami a galaxiemi (Miloš Koutecký), na realistické kulisy stejně jako na živý orchestr již prostředky zjevně nestačily. Ale v tomto případě to nijak inscenaci neochudilo, hvězdné nebe připomínalo cestu do Země Nezemě a fantazijní rozměr celého příběhu.

Ještě před Petrem Panem vyplnily první polovinu večera Variace na hudbu Franze Schuberta v choreografii Serge Lifara z roku 1953. Pro šest sólistek to byla hezká příležitost představit se na jevišti Stavovského divadla a předvést akademicky čistý balet v bílých sukýnkách na černém pozadí bez kulis. Ovšem byl to možná až příliš kontrastující protiklad k tomu, co publikum očekávalo: k barvité fantazijní pohádce „pro celou rodinu“ se tento poněkud akademický úvod moc nehodil.

Příběh Petra Pana se za sto let své existence proměňoval v nejrůznější žánry – od literární a divadelní podoby, přes filmovou, animovanou v Disneyho studiích, muzikálovou až k nové taneční formě. Bohemia Balet připravil na stavovské scéně atraktivní podívanou pro děti s rodiči, která je nezklame a rády se na ni mohou opakovaně vracet.

Hodnocení autorky recenze: 80 %

Variations
Hudba: Franz Schubert
Choreografie: Serge Lifar
Nastudování: kateřina Slavická
Odborná spolupráce: Cyrille Atanassoff
Kostýmy: podle původního návrhu Serge Lifara
Bohemia Balet
Česká premiéra 22. ledna 2013 Stavovské divadlo Praha

Petr Pan
Hudba: James Newton Howard
Choreografie: Bérangère Andreo
Scéna: Bérangère Andreo
Výtvarná předloha scény: Miloš Koutecký
Kostýmy: Renata Nováková
Kostýmní spolupráce: Gita Marcolová
Dramaturgická a režijní spolupráce: Jaroslav Slavický
Asistenti choreografie: Roberta Pospíšilová, Alice Kovářová, Ljubov Dančenko, Hana Vláčilová
Počítačová animace: Tomáš Prošek
Světelný design: Přemysl Janda
Bohemia Balet
Světová premiéra 22. ledna 2013 Stavovské divadlo Praha

Variations:
1. variace – Lýdie Švojgerová (Lycette Darsonval)
2. variace – Martina Vlachová (Madelaine Lafon)
3. variace – Anastasia Bunda (Micheline Bardin)
4. variace – Eliška Kolářová (Christiane Vaussard)
5. variace – Kristina Kornová (Liane Daydé)
6. variace . Tamara Kšírová (Nina Vyroubova)

Petr Pan:
Petr Pan – Kristián Pokorný
Petr Pan ve snu – Lukáš Juraš
Paní Darlingová – Alice Kovářová
Pan Darling – Miroslav Hajn
Wendy – Sára Halušková
Jan – Ondřej Potužník
Michal – Tobiáš Waller
Nanu – Pavlína Kopecká
Víla Zvoněnka – Martina Vlachová
Kapitán Hák – Vojtěch Rak
černej Můra – Lukáš Juraš
Krokodýl – Lukáš Almáši
Náčelník indiánů – Daniel Foltýnek
Tygří Lilie – Anežka Kalkusová

www.bohemia-balet.cz

Foto Hana Smejkalová

Hodnocení

Vaše hodnocení - Variations -Lifar (Bohemia Balet Praha)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Petr Pan -Andreo (Bohemia Balet Praha)

[Celkem: 1    Průměr: 3/5]

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář