Petr Traxler (1948–2014)

Ve věku pětašedesáti let zemřel v úterý 8. dubna po krátké nemoci v Praze Petr Traxler, skifflový a folkový kytarista, mandolinista, skladatel a zpěvák. Byl členem legendární skupiny Skiffle Kontra, Český skiffle, Žáci a Traxleři, známé především spoluprací s Miroslavem Horníčkem.Skupina Skiffle Kontra (později Skiffle Contra) kdysi vystupovala v dnes už zrušeném divadle Rampa v Praze 4, později pro pražskou Violu připravila řadu legendárních programů. V šedesátých letech například Písně lidu pražského aneb Román služky a České písně vlastenecké. V sedmdesátých letech Traxleři vystupovali v pořadech ostravského televizního studia, kde uváděli zhudebněné verše klasiků české poezie.

Představení Máchův máj se stalo událostí sezony 1968. V pražské Viole tehdy inscenaci zhlédl i Josef Škvorecký a označil ji za svůj „největší kulturní zážitek roku“. Čtrnáct let Traxleři spolupracovali s Miroslavem Horníčkem. Vznikly inscenace Na vaše zdraví, pane Seifert, Dobře utajené housle, Listy z Provence a Hovory o smíchu. Přímo pro ně napsal Horníček v roce 1971 scénář hry Kantor Barnabáš a žáci darebáci, jejíž premiéru v Olomouci inicioval Pavel Dostál, tehdejší dramaturg. Představení slavilo úspěch po celá sedmdesátá léta, v roce 1974 byla pořízena úprava pro vydání většiny písní na gramofonové desce s Horníčkovým spojujícím textem.S Horníčkem odehráli Traxleři více než 1200 představení v mnoha divadlech po Čechách, Moravě i na Slovensku. Skupina Skiffle Kontra šířila slávu českého historizujícího folku i v cizině. Od roku 1987 sklízela úspěchy v Německu, v roce 1992 koncertovala ve Francii a natáčela pro Stuttgartský rozhlas i pro televizi v Kolíně nad Rýnem.

Podle přesné evidence, kterou si Petr Traxler vedl, měla kapela Traxleři na kontě na sedm tisíc odehraných živých vystoupení. Na významných projektech spolupracovala jeho skupina i s Otakarem Brouskem, Jiřím Bednářem, Jiřím Krampolem a Petrem Haničincem. Natočila přibližně tři sta rozhlasových snímků, dvě stovky televizních pořadů a osm filmů. V letech 1990–2009 působil Petr Traxler i jako herec a zakládající člen pražské divadelní společnosti Petrklíč. Od roku 2002 byl navíc členem folkové kapely Zpětné zrcátko.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]