PFS v Turandot a Hoffmannových povídkách na Bodamském jezeře

Bregenzský festival (Bregenzer Festspiele) nachystal na 22. a 23. července 2015 výjimečné události: ve zcela novém nastudování režiséra Marca Artura Marelliho zazněla ve středu na jezerní scéně opera Turandot Giacoma Pucciniho a dnes zazní ve Festspielhausu Hoffmannovy povídky Jacquesa Offenbacha v režii Stefana Herheima. Již pošesté v historii festivalu na jedné z nejkrásnějších operních scén na světě vystoupí i Pražský filharmonický sbor. Vyprodané představení Pucciniho opery pro sedm tisíc diváků na hladině Bodamského jezera, které čeká do konce srpna pětadvacet repríz, bude při první z nich živě přenášeno několika zahraničními televizními stanicemi. Sbor se na letošním ročníku předvede také v Pucciniho Messa di Gloria. Repertoár s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Pražský filharmonický sbor je rezidenčním sborem Bregenzského festivalu již od roku 2010, přičemž letošní ročník je zároveň jeho tří set padesátým zahraničním zájezdem (poprvé vyjel do zahraničí v roce 1957). Cesta Pražského filharmonického sboru na operní festival v Bregenzu byla přitom poměrně netradiční. Festival těleso oslovil z podnětu operního režiséra Davida Pountneyho, kterého sbor zaujal svým výkonem při účinkování na zahájení mistrovství světa ve fotbale v St. Pölten v roce 2008.

V letos uváděné opeře o kruté a chladné princezně Turandot v rolích sólistů vystoupí Mlada Khudoley – Turandot, Manuel von Senden – Altoum, Michael Ryssov  – Timur, Riccardo Massi – Calaf, Guanqun Yu  – Liu, André Schuen – Ping, Taylan Reinhard – Pang, Cosmin Ifrim – Pong a Yasushi Hirano – Mandarin. Sólisty a Pražský filharmonický sbor doprovodí Vídeňský symfonický orchestr pod vedením Paola Carignaniho. V menších sólových výstupech se představí také dvě členky Pražského filharmonického sboru: Eliška Demel Trnová a Martina Žatecká.První reprízu, která připadá na 24. července, bude od 21:00 živě vysílat několik zahraničních televizních stanic (rakouská ORF, švýcarská SRF a německé 3SAT a SWR). Televizní přenos nabídne operu ze dvou různých úhlů: zprostředkuje divákům nejkrásnější momenty na scéně a současně bude po celou dobu sledovat napínavé dění v zákulisí.

Náročné na přípravu po stránce zpěvu i choreografie jsou pro sbor na letošním ročníku festivalu Hoffmannovy povídky Jacquesa Offenbacha v nové a neotřelé režii Stefana Herheima. Pražský filharmonický sbor v nich bude účinkovat celkem pětkrát, přičemž premiéra představení připadla na středu 23. července. V Hoffmannových povídkách se sólově uplatní barytonista Pražského filharmonického sboru Petr Svoboda a člen Akademie sborového zpěvu Pražského filharmonického sboru , basista Josef Kovačič. Představení diriguje Johannes Debus.Spolupráce Pražského filharmonického sboru a Bregenzského festivalu se v průběhu let ukázala jako velmi úspěšná. Sbor se uvedl nejen v dílech klasického operního repertoáru (Aida, Kouzelná flétna a další), ale také v řadě světových premiér (například Pasažérka Mieczysława Weinberga či Miss Fortune Judith Weir) a vystoupil rovněž na samostatných koncertech. Na předminulém ročníku Pražský filharmonický sbor účinkoval v opeře Kupec benátský Andrého Tchaikowského, která měla na festivalu světovou premiéru a získala prestižní ocenění International Opera Award 2014. Stejné ocenění získal letos také samotný festival, a to jako nejlepší operní festival roku 2015. Příští rok Pražský filharmonický sbor v Bregenzu uvede opět Pucciniho Turandot a dále vystoupí v Hamletovi Franca Faccia a v Messa da Requiem Gaetana Donizettiho.

Letní hudební festivaly tvoří nedílnou součást aktivit Pražského filharmonického sboru. Letos si jej mohli poslechnout návštěvníci operních festivalů Janáčkův máj a Smetanova Litomyšl, ze zahraničních potom vedle Bregenzského festivalu také v německém Bad Kissingenu (Beethovenova Missa solemnis) a ve švýcarském St. Gallenu (Vedriho Dva Foscariové). V roce 2016 se sbor na St. Galler Festspiele představí již podeváté, tentokrát v opeře Le Cid Julesa Masseneta.

Foto Bregenzer Festspiele

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na