Pitínský se chystá na další operu. V Olomouci nastuduje Řecké pašije

Plány na novou sezonu dnes představilo Moravské divadlo. Balet chystá dvě novinky a opera a opereta nastuduje čtyři premiéry. „Naším posláním je věnovat se publiku v maximální šíři. Příprava dramatického plánu je náročnou záležitostí, zraje dlouho a přijímáme za něj velkou odpovědnost,“ nechal se slyšet ředitel divadla Pavel Hekela. Divadlo se podle něj snažilo v nabídce udržet vyváženost mezi atraktivitou titulů, diváckou náročností i žánry.

Moravské divadlo Olomouc (foto archiv)
Moravské divadlo Olomouc (foto archiv)

Pro soubor opery a operety bude velkou událostí nastudování Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jana Antonína Pitínského. „Napadlo mě, že po Pádu Antikrista by bylo vhodné zařadit do repertoáru dílo českého autora z uplynulého století, které není běžně inscenované. Na spolupráci s panem režisérem Pitínským mám výborné vzpomínky. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, který má k dílu Martinů velký vztah,“ řekl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Milovníky klasické opery by mělo potěšit uvedení Pucciniho Bohémy, kterou chystá režisérka Andrea Hlinková. Operetní žánr zastoupí Lehárova Země úsměvů a Stelibského retro Hledám děvče na boogie woogie, které má oslovit fanoušky prvorepublikových hudebních komedií. K oběma titulům byla jako režisérka přizvána Dagmar Hlubková.

Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)
Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)

Příznivci baletu se mohou těšit na příběh žárlivého mouřenína Othella s hudbou gruzínského skladatele Alexeje Mačavarianiho. Druhou baletní premiérou bude Minkusův Don Quijote. „Je to jeden z nejkrásnějších titulů pro balet, vyžaduje vysokou úroveň interpretace jak pro sólisty, tak pro soubor,“ uvedl šéf baletu Robert Balogh. Choreografii vytvoří bývalá primabalerína pražského Národního divadla Hana Vláčilová. V obou inscenacích doprovodí tanečníky orchestr Moravského divadla Olomouc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat