Pitínský se chystá na další operu. V Olomouci nastuduje Řecké pašije

Plány na novou sezonu dnes představilo Moravské divadlo. Balet chystá dvě novinky a opera a opereta nastuduje čtyři premiéry. „Naším posláním je věnovat se publiku v maximální šíři. Příprava dramatického plánu je náročnou záležitostí, zraje dlouho a přijímáme za něj velkou odpovědnost,“ nechal se slyšet ředitel divadla Pavel Hekela. Divadlo se podle něj snažilo v nabídce udržet vyváženost mezi atraktivitou titulů, diváckou náročností i žánry.

Moravské divadlo Olomouc (foto archiv)
Moravské divadlo Olomouc (foto archiv)

Pro soubor opery a operety bude velkou událostí nastudování Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jana Antonína Pitínského. „Napadlo mě, že po Pádu Antikrista by bylo vhodné zařadit do repertoáru dílo českého autora z uplynulého století, které není běžně inscenované. Na spolupráci s panem režisérem Pitínským mám výborné vzpomínky. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, který má k dílu Martinů velký vztah,“ řekl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Milovníky klasické opery by mělo potěšit uvedení Pucciniho Bohémy, kterou chystá režisérka Andrea Hlinková. Operetní žánr zastoupí Lehárova Země úsměvů a Stelibského retro Hledám děvče na boogie woogie, které má oslovit fanoušky prvorepublikových hudebních komedií. K oběma titulům byla jako režisérka přizvána Dagmar Hlubková.

Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)
Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)

Příznivci baletu se mohou těšit na příběh žárlivého mouřenína Othella s hudbou gruzínského skladatele Alexeje Mačavarianiho. Druhou baletní premiérou bude Minkusův Don Quijote. „Je to jeden z nejkrásnějších titulů pro balet, vyžaduje vysokou úroveň interpretace jak pro sólisty, tak pro soubor,“ uvedl šéf baletu Robert Balogh. Choreografii vytvoří bývalá primabalerína pražského Národního divadla Hana Vláčilová. V obou inscenacích doprovodí tanečníky orchestr Moravského divadla Olomouc.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na