PKF odjela na třítýdenní turné s Gáborem Boldoczkim a Soyoung Yoon

Tři týdny na cestách a dvacet koncertů v termínu od 16. března do 7. dubna 2019 absolvuje orchestr PKF — Prague Philharmonia s trumpetistou Gáborem Boldoczkim a houslistkou Soyoung Yoon. Společně zahrají publiku v Německu a Lichtenštejnsku. Turné navazuje na úspěšný nahrávací projekt Bohemian Rhapsody, nominovaný na International Classical Music Award 2018.
Soyoung Yoon (zdroj imgartists.com)

Jsem velmi rád, že mohu s PKF znovu obnovit koncertní spolupráci a že nahrávka, kterou jsme společně natočili v roce 2017, má takový ohlas i na koncertních pódiích. Je to naše již druhé turné s tímto programem. Ten je velmi barevný, nejen že střídám nástroje, ale skladby nabízí dramatické, virtuózní i belcantové pasáže a samozřejmě i slavnostní hudbu, která k trubce neodmyslitelně patří. Na dramaturgii koncertů jsem tentokráte spolupracoval s koncertním mistrem PKF Janem Fišerem. Vždy se snažím, abych nabídl program, který se bude publiku líbit, a to se, myslím, povedlo. Poprvé absolvuji šestnáct koncertů v řadě a nacestuji zhruba pět tisíc kilometrů. Pro mne i pro orchestr to bude velká výzva, jak fyzická, tak psychická,“ komentuje turné trumpetista Gábor Boldoczki. Šestnáct koncertů s Gáborem Boldoczkim doplní čtyři večery s korejskou houslistkou Soyoung Yoon.

Gábor Boldoczki je vítězem nejslavnější světové trumpetové soutěže – Mezinárodní soutěže Maurice Andrého 1997 v Paříži. Po svém vítězství byl pasován na nástupce tohoto legendárního trumpetisty, považovaného mnohými za nejlepšího hráče na trubku 20. století. Svou kariéru odstartoval ve svých 20 letech právě tímto úspěchem, když ve stejném roce přidal ještě vítězství v soutěži ARD Mnichov a o rok dříve v soutěži Pražské jaro. Dnes koncertuje po celém světě a jeho životopis se pyšní koncertními sály jako Musikverein ve Vídni, Concertgebouw Amsterdam, Philharmonie Berlin, Théâtre des Champs Elysées v Paříži nebo Palác umění v Budapešti. Byl prvním trumpetistou na světě, který byl pozván k provedení sólových koncertů pro trubku na Salcburský festival. V roce 2008 získal prestižní Cenu ECHO Klassik v kategorii „Instrumentalista roku“.

Soyoung Yoon je vítězkou Soutěže Yehudi Menuhina 2002, Mezinárodní houslové soutěže Henryka Wieniawského 2011 a držitelkou cen z Čajkovského soutěže  2007, Soutěže královny Alžběty v Bruselu 2009 a Mezinárodní houslové soutěže v Indianapolis 2010. Má za sebou debuty s Královskou filharmonií v Londýně, v Carnegie Hall v New Yorku nebo v berlínském Konzerthausu. Spolupracovala s dirigenty jako Krzyszstof Penderecki, Ivor Bolton, Krzysztof Urbanski či Maxim Vengerov. V roce 2018 byla jedním z porotců Menuhinovy houslové soutěže.

 

Program turné

1)

FRANTIŠEK BENDA Sinfonia č. 2 G dur

JAN KŘTITEL JIŘÍ NERUDA Koncert pro trubku a orchestr Es dur

ANTONÍN DVOŘÁK Nokturno pro smyčce H dur op. 40

JAN NEPOMUK HUMMEL Introdukce, téma a variace pro hoboj a orchestr v úpravě pro Es trubku, piccolo trubku a křídlovku

JAN KŘTITEL VAŇHAL Symfonie g moll op. 17 č. 2

ANTONÍN DVOŘÁK Dva valčíky op. 54 č. 1 a 4

JAN KŘTITEL VAŇHAL Koncert pro kontrabas D dur v úpravě pro křídlovku

Gábor Boldoczki — trubka
PKF — Prague Philharmonia
Jan Fišer — umělecký vedoucí

2)

WOLFGANG AMADEUS MOZART Divertimento D dur KV 251

GIUSEPPE TARTINI Sonáta g moll „Ďáblů trylek“ B.g5

JOSEPH HAYDN Symfonie č. 25 C dur

WOLFGANG AMADEUS MOZART Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219

Soyoung Yoon — housle
PKF — Prague Philharmonia
Jan Fišer — umělecký vedoucí

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na