PKF — Prague Philharmonia láká na světovou špičku i neobvyklou dramaturgii

Třetí abonentní večer orchestrální řady PKF — Prague Philharmonia představí orchestr s větším obsazením a přinese také citově vyvážený a neotřelý program. Již 12. listopadu 2023 zazní v Rudolfinu hudba Karola Szymanowského, opomíjené dílo Ludwiga van Beethovena i česká premiéra díla ukrajinského skladatele Alexandera Rodina. Koncert povede šéfdirigent Ukrajinské národní filharmonie Mykola Diadiura a sólového partu houslového koncertu se ujme jeden z nejvýznamnějších houslistů současnosti Vadim Gluzman.
Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)
Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)

Na úvod zazní skladba Holy God v české premiéře, posluchačům zprostředkuje zjitřené city ukrajinského skladatele Alexandera Rodina.

K neobvyklé dramaturgii večera se poté přiřadí i „srdcervoucí hudba“ Karola Szymanowského, jak dílo tohoto polského skladatele popisuje šéfdirigent a umělecký ředitel orchestru PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume. Hlavní hvězdou Szymanowského Koncertu pro housle a orchestr č. 2 op. 61 se stane Vadim Gluzman, kterého slavný hudební kritik J. M. Molkhou označil za jednoho ze třiceti nejlepších houslistů světa. Gluzmana charakterizuje nejen množství ocenění, mezi které patří například cena Diapason d’Or a spolupráce s nejvýznamnějšími orchestry světa (Berlínští filharmonikové jsou pouze jedním z nich), ale i množství premiér soudobých skladatelů. Po pražském koncertě hned odjíždí do Varšavy, kde ho čeká provedení stejného koncertu se Symfonickým orchestrem BBC.

Mykola Diadiura, žák mimo jiné Leonarda Bernsteina, je jedním z nejvýznamnějších ukrajinských dirigentů současnosti, jenž svou pozornost v současnosti dělí mezi Ukrajinskou národní filharmonii a Ukrajinskou národní operu. Pro druhou polovinu koncertu připravil – dramaturgy koncertních těles neprávem opomíjenou – Symfonii č. 4 B dur op. 60 Ludwiga van Beethovena. Jedna z emocionálně nejmírnějších symfonií tohoto hudebního génia tak připraví charakterově (ne však kvalitativně) odlehčený závěr emocemi nabitého večera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments