PKF — Prague Philharmonia má nové koncertní mistryně

Orchestr PKF — Prague Philharmonia obsazuje pozici nového koncertního mistra k současné koncertní mistryni Romaně Špačkové. Z konkurzu vyšly vítězně dvě kandidátky – Barbora Kolářová a Pavla Tesařová. Od března letošního roku se budou obě dámy na pozici střídat. Po roce bude orchestr hlasovat o jejich dalším setrvání na této pozici.
Barbora Kolářová a Pavla Tesařová (zdroje Barbora Kolářová a Pavla Tesařová)
Barbora Kolářová a Pavla Tesařová (zdroje Barbora Kolářová a Pavla Tesařová)

Post koncertního mistra PKF — Prague Philharmonia donedávna zastával Jan Fišer, kterého mohou posluchači v současné době slyšet v České filharmonii. V minulé sezoně byl na pozici koncertního mistra Michal Sedláček, současný koncertní mistr orchestru Státní opery. „Pozice koncertního mistra je pro orchestr mimořádně důležitá, a proto bylo výběrové řízení nesmírně náročné. Obě uchazečky obdržely úplně stejný počet bodů, což je situace opravdu výjimečná. Orchestr se tak rozhodl přijmout obě vítězky konkurzu, a po ukončení zkušebního roku si odhlasují, která z nich bude s PKF pokračovat,“ uvádí ředitelka orchestru PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Houslistka Barbora Kolářová začínala na konzervatoři v Plzni, odkud se vypracovala až na fakultu múzických umění na americké univerzitě Yale. Vystupovala po celém světě a od roku 2011 se pravidelně angažuje na festivalu Lake George Music Festival se sídlem v New Yorku. Za sebou má více než dvanáct let zkušeností na pozicích koncertní mistryně v orchestru Yale Philharmonia, Academy Sinfonietta či New Haven Symphony Orchestra. Barbora získala mnoho ocenění, jak za Atlantickým oceánem (The Broadus Erle Prize, Yale School of Music, New York International Artist Association), tak i v Evropě (Virtuoso Competition, Telemann Competition). V roce 2020 vydala vlastní album Imp in Impulse.

Pavla Tesařová je studentkou Akademie múzických umění v Praze, kde část studia strávila v Madridu. Už v devíti letech hrála s legendárním houslistou Josefem Sukem a orchestrem PKF — Prague Philharmonia na Pražském hradě. Je vítězkou mnoha tuzemských i mezinárodních soutěží (Mezinárodní soutěž Dr. Josefa Micky, Concertino Praga či Manhattan Music Competition v New Yorku) a její nejčerstvější úspěch je z Beethovenovy soutěže 2023, kde získala nejvyšší cenu Grand Prix. Vystupovala sólově s mnoha orchestry a současně hraje s úspěšnou akordeonistkou a hobojistkou Markétou Laštovičkovou. V listopadu 2023 jí byla udělena cena Nadačního fondu Viktora Kalabise za nejlepšího studenta Akademie múzických umění v Praze.

„Obě uchazečky jsou svými zkušenostmi více než schopné zaujmout místo koncertní mistryně. Díky jejich talentu a píli získaly řadu ocenění, a proto bude pro orchestr proces výběru náročný,“ dodává Kateřina Kalistová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments