PKF – Prague Philharmonia: Nová sezona pod novým názvem

Orchestr PKF – Prague Philharmonia se ve své 31. koncertní sezoně představí pod zkráceným názvem Prague Philharmonia, s novým logem a vizuálním stylem. V sezoně 2024/2025 orchestr nabídne pět abonentních řad. Dramaturgii orchestrálního cyklu A sestavil hudební ředitel a šéfdirigent Emmanuel Villaume, který bude dirigovat pět z devíti naplánovaných večerů. Osmým ročníkem pokračuje donátorská řada Lobkowicz abonmá, která představí během čtyř večerů výrazné talenty současné světové hudby.
Tisková konference Prague Philharmonia (zdroj Topic PR)
Tisková konference Prague Philharmonia (zdroj Topic PR)

“Orchestr, založený Jiřím Bělohlávkem jako Pražská komorní filharmonie, začal záhy po svém vzniku vystupovat v zahraničí pod názvem Prague Philharmonia. Dosud jsme tedy používali dva rozdílné názvy: PKF – Prague Philharmonia v Česku a Prague Philharmonia v zahraničí. Repertoár tělesa se postupně rozšířil od komorního charakteru skladeb Mozartových, Haydnových a Beethovenových k většímu symfonickému obsazení českého i světového romantismu a hudbě 20. století. Proto jsme se rozhodli oba názvy sjednotit,” uvedla ředitelka orchestru Kateřina Kalistová.

Autorem nového loga a svěžího vizuálního stylu je uznávaný grafik, designér a ilustrátor Pavel Fuksa, který patří ke světové špičce v oboru.

Na pódiu pražského Rudolfina se vystřídají dirigentské hvězdy Louis Langrée, Angus Webster či Novozélanďanka Gemma New a slavní sólisté István Várdai, Barry Douglas, Nicholas Brownlee, Stathis Karapanos či Hyuk Lee.

Zahajovací koncert nové sezony, který se bude konat 26. října 2024 v pražském Rudolfinu, nabídne hudbu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Vítězslava Nováka a Karla Husy. Provedení Husovy Serenády pro dechové kvinteto, smyčce, xylofon a harfu se zhostí soubor Belfiato Quintet. Vedle skladeb tuzemských autorů, kterými orchestr uctí Rok české hudby, budou koncerty cyklu A věnovány tvorbě světových skladatelů, například Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena či Felixi Mendelssohn-Bartholdymu. Zazní například Beethovenova „Eroica“ nebo Mendelssohnův Klavírní koncert, a to v podání vítěze mezinárodní Long-Thibaudovy klavírní soutěže v Paříži Hyuka Lee. Dalším lákadlem sezony bude také Mozartův Flétnový koncert, který pod vedením Lukasze Borowicze zahraje charismatický Stathis Karapanos. Ten v loňském roce s orchestrem Prague Philharmonia natočil kompletní flétnový repertoár Krzysztofa Pendereckého pro prestižní nakladatelství Warner Classics.

„Je pro mě vždy velkou výzvou a ctí, navrhnout a sestavit novou koncertní sezonu. Osobně mě velmi těší, že v sezoně zazní i premiéry skladeb, světové a české. Současný český skladatel Petr Wajsar představí svou novou kompozici pro trombon a orchestr s názvem Stavebnice, psanou přímo na objednávku Prague Philharmonia. Uslyšíme také první pražské provedení skladby Rozednívání Huwa Watkinse či odkaz Louisy Farrenc – francouzské romantické skladatelky z počátku 19. století,” říká hudební ředitel a šéfdirigent Emmanuel Villaume.

Novou donátorskou řadu Lobkowicz abonmá zahájilo 4. dubna v prostorách Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě vystoupení ázerbájdžánského violoncellisty Jamala Alijeva. Druhý, tradičně červnový koncert, povede hudební ředitel a šéfdirigentPrague Philharmonia Emmanuel Villaume. „Vážím si každé chvíle, kterou mohu s Prague Philharmonia strávit, a cítím, že naše společné nadšení a láska k hudbě se jen a jen prohlubují,“ dodává Villaume. V září bude tato abonentní řada pokračovat společným sólovým vystoupením fagotisty Prague Philharmonia Tomáše Františe a fagotistky Sophie Dervaux. Mezzosopranistce Helen Charlston, čerstvé držitelce prestižního ocenění Gramophone Award a vítězce BBC Music Magazine vocal Award 2023, bude patřit říjnový večer této řady. Nový program této řady bude oznámen a její předprodej zahájen hned druhý den po závěrečném koncertu, a to 23. října 2024.

Komorní cyklus K vsadil ve 31. koncertní sezoně na téma “Jiné nástroje”. Posluchači se mohou těšit na basklarinet, kontrafagot, anglický roh, barokní fagot, harfu nebo violu d’amore. Pozvání přijali nejen přední čeští, ale i světoví umělci. Komorní řadu zahájí 23. září americká klavíristka Bethany Danel Brooks společně se španělským kytaristou Àlexem Garrobé a FAMA Quartet. Klarinetistka Anna Paulová spolu s Triem Claviem vystoupí v roli basklarinetistky na druhém komorním koncertu 14. října. Na závěrečný koncert 9. června 2025 přijal pozvání Ondřej Šindelář, který bude hrát na barokní fagot.

V sezoně 2024/2025 oslaví Cyklus soudobé hudby S 20. výročí svého působení. Hana Dohnálková, dramaturgyně a moderátorka této „hudební talkshow“, přivítá během šesti večerů významné osobnosti současné české a slovenské hudební scény. Svět hudby se protne se světem výtvarného umění, literatury či filmu. Pozvání přijali mimo jiné skladatelé Miloš Štědroň, Vladimír Franz, Petr Kotík (v hudebním duelu s Philipem Glassem), Marián Lejava, Kateřina Horká, laureáti mezinárodní skladatelské soutěže Konvergencie 2023, Karel Havlíček či Vadim Petrov.

Oblíbený cyklus koncertů pro děti a rodiče také nesmí chybět. Úspěšný tvůrčí tým, složený z režiséra Jiřího Adámka Austerlitze, hudebního dramaturga Matěje Kroupy a scénografky Ivany Kanhäuserové, připravil pro diváky nový koncept, který je snovou formou vtáhne do fantazijního světa klasické hudby. Čtyři koncerty nám ukáží, co všechno může být její pomocí vyjádřeno – milovaná česká krajina, tajemní duchové, snové světy, ale i osudové okamžiky našich životů.

Na zahajovacím koncertu 5. října orchestr zahraje známé skladby Antonína Dvořáka, na dalších pak slavné melodie z Dukasovy symfonické básně Čarodějův učeň či Mozartovu Malou noční hudbu. V roli hudebních průvodců opět zazáří známá dvojice herců Magdalena Borová a Daniel Šváb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments