PKF – Prague Philharmonia: Nová sezona pod novým názvem
“Orchestr, založený Jiřím Bělohlávkem jako Pražská komorní filharmonie, začal záhy po svém vzniku vystupovat v zahraničí pod názvem Prague Philharmonia. Dosud jsme tedy používali dva rozdílné názvy: PKF – Prague Philharmonia v Česku a Prague Philharmonia v zahraničí. Repertoár tělesa se postupně rozšířil od komorního charakteru skladeb Mozartových, Haydnových a Beethovenových k většímu symfonickému obsazení českého i světového romantismu a hudbě 20. století. Proto jsme se rozhodli oba názvy sjednotit,” uvedla ředitelka orchestru Kateřina Kalistová.
Autorem nového loga a svěžího vizuálního stylu je uznávaný grafik, designér a ilustrátor Pavel Fuksa, který patří ke světové špičce v oboru.
Na pódiu pražského Rudolfina se vystřídají dirigentské hvězdy Louis Langrée, Angus Webster či Novozélanďanka Gemma New a slavní sólisté István Várdai, Barry Douglas, Nicholas Brownlee, Stathis Karapanos či Hyuk Lee.
Zahajovací koncert nové sezony, který se bude konat 26. října 2024 v pražském Rudolfinu, nabídne hudbu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Vítězslava Nováka a Karla Husy. Provedení Husovy Serenády pro dechové kvinteto, smyčce, xylofon a harfu se zhostí soubor Belfiato Quintet. Vedle skladeb tuzemských autorů, kterými orchestr uctí Rok české hudby, budou koncerty cyklu A věnovány tvorbě světových skladatelů, například Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena či Felixi Mendelssohn-Bartholdymu. Zazní například Beethovenova „Eroica“ nebo Mendelssohnův Klavírní koncert, a to v podání vítěze mezinárodní Long-Thibaudovy klavírní soutěže v Paříži Hyuka Lee. Dalším lákadlem sezony bude také Mozartův Flétnový koncert, který pod vedením Lukasze Borowicze zahraje charismatický Stathis Karapanos. Ten v loňském roce s orchestrem Prague Philharmonia natočil kompletní flétnový repertoár Krzysztofa Pendereckého pro prestižní nakladatelství Warner Classics.
„Je pro mě vždy velkou výzvou a ctí, navrhnout a sestavit novou koncertní sezonu. Osobně mě velmi těší, že v sezoně zazní i premiéry skladeb, světové a české. Současný český skladatel Petr Wajsar představí svou novou kompozici pro trombon a orchestr s názvem Stavebnice, psanou přímo na objednávku Prague Philharmonia. Uslyšíme také první pražské provedení skladby Rozednívání Huwa Watkinse či odkaz Louisy Farrenc – francouzské romantické skladatelky z počátku 19. století,” říká hudební ředitel a šéfdirigent Emmanuel Villaume.
Novou donátorskou řadu Lobkowicz abonmá zahájilo 4. dubna v prostorách Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě vystoupení ázerbájdžánského violoncellisty Jamala Alijeva. Druhý, tradičně červnový koncert, povede hudební ředitel a šéfdirigentPrague Philharmonia Emmanuel Villaume. „Vážím si každé chvíle, kterou mohu s Prague Philharmonia strávit, a cítím, že naše společné nadšení a láska k hudbě se jen a jen prohlubují,“ dodává Villaume. V září bude tato abonentní řada pokračovat společným sólovým vystoupením fagotisty Prague Philharmonia Tomáše Františe a fagotistky Sophie Dervaux. Mezzosopranistce Helen Charlston, čerstvé držitelce prestižního ocenění Gramophone Award a vítězce BBC Music Magazine vocal Award 2023, bude patřit říjnový večer této řady. Nový program této řady bude oznámen a její předprodej zahájen hned druhý den po závěrečném koncertu, a to 23. října 2024.
Komorní cyklus K vsadil ve 31. koncertní sezoně na téma “Jiné nástroje”. Posluchači se mohou těšit na basklarinet, kontrafagot, anglický roh, barokní fagot, harfu nebo violu d’amore. Pozvání přijali nejen přední čeští, ale i světoví umělci. Komorní řadu zahájí 23. září americká klavíristka Bethany Danel Brooks společně se španělským kytaristou Àlexem Garrobé a FAMA Quartet. Klarinetistka Anna Paulová spolu s Triem Claviem vystoupí v roli basklarinetistky na druhém komorním koncertu 14. října. Na závěrečný koncert 9. června 2025 přijal pozvání Ondřej Šindelář, který bude hrát na barokní fagot.
V sezoně 2024/2025 oslaví Cyklus soudobé hudby S 20. výročí svého působení. Hana Dohnálková, dramaturgyně a moderátorka této „hudební talkshow“, přivítá během šesti večerů významné osobnosti současné české a slovenské hudební scény. Svět hudby se protne se světem výtvarného umění, literatury či filmu. Pozvání přijali mimo jiné skladatelé Miloš Štědroň, Vladimír Franz, Petr Kotík (v hudebním duelu s Philipem Glassem), Marián Lejava, Kateřina Horká, laureáti mezinárodní skladatelské soutěže Konvergencie 2023, Karel Havlíček či Vadim Petrov.
Oblíbený cyklus koncertů pro děti a rodiče také nesmí chybět. Úspěšný tvůrčí tým, složený z režiséra Jiřího Adámka Austerlitze, hudebního dramaturga Matěje Kroupy a scénografky Ivany Kanhäuserové, připravil pro diváky nový koncept, který je snovou formou vtáhne do fantazijního světa klasické hudby. Čtyři koncerty nám ukáží, co všechno může být její pomocí vyjádřeno – milovaná česká krajina, tajemní duchové, snové světy, ale i osudové okamžiky našich životů.
Na zahajovacím koncertu 5. října orchestr zahraje známé skladby Antonína Dvořáka, na dalších pak slavné melodie z Dukasovy symfonické básně Čarodějův učeň či Mozartovu Malou noční hudbu. V roli hudebních průvodců opět zazáří známá dvojice herců Magdalena Borová a Daniel Šváb.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]