PKF – Prague Philharmonia s Rachmaninovem jednou v Praze a třikrát v Německu

PKF – Prague Philharmonia pokračuje ve své sezoně jedním z nejslavnějších děl klavírní literatury. Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova zahraje již 19. března 2023. Sólistou bude oceňovaný makedonský klavírista Simon Trpčeski, orchestr povede Gabriel Bebeșelea.

Simon Trpčeski (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Simon Trpčeski (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

Simon Trpčeski je klavíristou známým svými technickými dispozicemi, ale i výrazem, který do své hry vkládá. K PKF – Prague Philharmonia se virtuos vrací téměř po čtyřech letech, již v září roku 2019 zahajoval sezonu orchestru. S Rachmaninovem ovšem v Praze vystoupí poprvé.

„Na této skladbě mě absolutně uchvacuje plnost zvuku. Jsem velmi vášnivý člověk a v Rachmaninově hudbě nacházím přesně to, co potřebuji, jsou tam lidské emoce v nejrůznější podobě. Těším se na reakci pražského publika, každý si totiž z této hudby může vybrat něco svého,“ říká klavírista, jenž byl za svoji nahrávku Rachmaninova oceněn cenou Diapason d’Or.

K Rachmaninovu mistrovskému kusu zařadí PKF – Prague Philharmonia i další kompozici tohoto romantika. Jedná se o Symfonii d moll „Mládí“ – dílo, jež autor zkomponoval ještě během studií. Program tak nabídne zajímavé srovnání skladatelovy rané a zralé hudební řeči.

Druhou polovinu programu naplní orchestr Symfonií č. 9 Dmitrije Šostakoviče, dílem vzniklým ke konci druhé světové války. Na rozdíl od jiných, opulentních Šostakovičových symfonií je toto dílo plné žertu, až ironie. Kvůli tomu na něj stalinský režim nahlížel značně přezíravě – byť ne s takovým odporem, jako na některá mladší skladatelova díla.

Večer povede mladý rumunský dirigent Gabriel Bebeșelea, který si navzdory svému věku již vysloužil uznání doma i v zahraničí. Momentálně působí jako šéfdirigent bukurešťské Státní filharmonie „George Enescu“ a klužské Státní transylvánské filharmonie.

Se strhujícím programem se orchestr PKF nepředstaví pouze v Praze. Záhy po abonentním koncertu startuje krátké turné po Německu se zastávkami v Erlangenu, Bielefeldu a Kolíně nad Rýnem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments