PKF — Prague Philharmonia uvede slavné Cherubiniho Requiem c moll
Dramaturgie uměleckého ředitele orchestru PKF — Prague Philharmonia Emmanuela Villauma, dirigenta a muzikologa, jsou známé svou promyšleností a soudržností, zároveň však koncertní programy potěší i neobeznámeného posluchače. „Když stavíte dramaturgii koncertu, je nutné vzít v potaz emocionální cestu, kterou s vámi posluchač absolvuje,“ říká Villaume.
V souvislosti s Rokem české hudby nabízí orchestr v současné sezoně množství méně známých českých skladatelů, kteří však byli ve své době váženými umělci. To je případ i uváděného Václava Pichla, kterého připomene jeho Symfonie B dur „Melpomene“, pocházející z poměrně raného cyklu symfonií věnovaných řeckým múzám.
Nejvíce Pichla proslavilo více než dvacetileté působení na dvoře arcivévody Ferdinanda d’Este v Miláně. V Itálii se český autor setkal s množstvím vlivných umělců. Mimo jiné i s Luigim Cherubinim. „Jejich setkání nebylo jen zdvořilostní, ale mělo za následek i jisté stylové ovlivnění,“ upřesňuje Villaume a pokračuje v popisu dramaturgie: „Od Cherubiniho vedou stopy k mladšímu Hectoru Berliozovi, se kterým se konfrontoval na pařížské konzervatoři: Cherubini jako ředitel, Berlioz jako mladý novátorský skladatel okouzlený Ludwigem van Beethovenem. Tím se nám kruh tohoto koncertu hezky uzavírá.“
Od Beethovena, který koncert otevře, uslyšíme předehru ke hře Ruiny athénské, již komponoval v teplických lázních pro otevření divadla v maďarském Pestu; od Berlioze předehru ke Králi Learovi, kterou skladatel napsal jako spontánní výtrysk emocí nad Shakespearovým géniem. Celý večer uzavře Requiem c moll Luigiho Cherubiniho, původně psané k uctění památky Ludvíka XVI., ale hrané i na Beethovenově pohřbu. Rudolfinskou emporu obsadí Pražský filharmonický sbor, pravidelný sborový partner PKF — Prague Philharmonia, připravený sbormistrem Lukášem Kozubíkem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]