PKF — Prague Philharmonia vystoupí na turné na Tchaj-wanu

PKF — Prague Philharmonia odcestovala na Tchaj-wan. Pod taktovkou Leoše Svárovského se orchestr představí 8. října v Tchaj-peji, 9. října v Taichungu, 10. října v Pingtungu a 11. října v Kaohsiungu ve dvou programech. Sólistou všech čtyř koncertů bude americko-francouzský pianista Andrew von Oeyen. Turné se uskuteční pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba.
Tchaj-pej (zdroj Evropské hodnoty)
Tchaj-pej (zdroj Evropské hodnoty)

PKF — Prague Philharmonia se začala připravovat turné na Tchaj-wanu koncem roku 2019. Učinila tak v souvislosti s „odložením“ čínského turné ze strany tamních úřadů po prohlášení primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína tehdy podmínila povolení k turné kritikou postojů vedení Prahy, což filharmonie odmítla.

Turné bylo poté dvakrát odloženo kvůli přetrvávajícím restriktivním opatřením v souvislostí s pandemií Covid-19. Ani právě začínající turné orchestru není bez komplikací. Orchestr se od svého příjezdu 4. října do data konání prvního koncertu 8. října nachází v karanténě bez možnosti opouštět hotelový pokoj.

Dva koncertní programy, které filharmonie připravila pro tchaj-wanské publikum, jsou postavené na dvou stěžejních kompozicích světového symfonického repertoáru: Dvořákově Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“ a Beethovenově Symfonii č. 7 A dur, op. 92. Dále zazní dvě zásadní díla klavírní literatury – Rachmaninův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 a Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, KV 466.

Oba programy jsou pak doplněné o dvě působivé operní předehry – Beethovenova Egmonta (zazní na úvod koncertů v Taichungu a Kaohsiungu) a Smetanovy Prodané nevěsty (koncerty ve městech Tchaj-pej a Pingtung).

„Všichni jsme nesmírně rádi, že i přes určité komplikace se turné nakonec uskuteční. Těšíme se zejména na tchaj-wanské posluchače, a o to více, že náš koncert ve městě Pingtung zazní na tchaj-wanský státní svátek. Jsme hrdými ambasadory Prahy a české kultury a hlavnímu městu Praze děkujeme za velkou podporu tomuto turné,“ dodává ředitelka orchestru Kateřina Kalistová.

Tchaj-wan je jednou z významných destinací, kde PKF – Prague Philharmonia letos na podzim vystupuje. Jen nedávno hrál orchestr v Linci na Brucknerfestu, Bruselu nebo na Bratislavských hudebních slavnostech, koncem roku se ještě představí ve vídeňském Musikvereinu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments