PKF – Prague Philharmonia zahájí 29. koncertní sezonu s Ailyn Pérez

PKF – Prague Philharmonia zahájí již ve středu 7. září 2022 svou 29. koncertní sezonu. Pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahraje orchestr program z děl Mozarta, Ravela či Masseneta, plný odkazů na kulturu orientálních zemí. Protagonistkou večera bude sopranistka Ailyn Pérez.

Ailyn Pérez (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Ailyn Pérez (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Dramaturgií prvního večera navazuje těleso na předešlou sezonu, která byla plná francouzské hudby. Zároveň se ale obrací k tvorbě Wolfganga Amadea Mozarta, jehož kompozice jsou stěžejní součástí tradičního repertoáru tohoto orchestru. Koncert rámují dvě Mozartovy skladby: předehra k opeře Únos ze serailu a jeho vrcholné dílo, Symfonie č. 40 g moll.

Zbytek programu je pak čistě francouzský, díky výběru skladeb se však přeneseme do celé řady dalších zemí. „Je to program, v němž se zabýváme exotismem a orientalismem v hudbě. Zvukově nás zavede na několik míst, od Blízkého východu a Egyptu až do Indie a Číny,“ říkášéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume.

Inspiraci hudbou Orientu pak uslyší posluchači i v Bakchanáliích ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila, do Egypta se podívají díky árii z Massenetovy opery Thaïs. Těžištěm večera bude písňový cyklus Maurice Ravela Šeherezáda. Písně, do nichž Ravel otisknul svoji fascinaci touto arabskou pohádkou, poskytují sólistce velkorysý prostor na to, aby ukázala jak technické, tak výrazové dispozice. Sugestivní dílo provede Ailyn Pérez, která pravidelně vystupuje v prestižních operních domech, kterými jsou Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments