PKF — Prague Philharmonia zakončí osmičkový rok jiskřivou hudbou tří hudebních géniů

Díly tří „zázračných dětí“ — W. A. Mozarta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a E. W. Korngolda zakončí orchestr PKF — Prague Philharmonia rok 2018. Hostem koncertu bude světoznámé kanadsko-francouzské klavírní duo Hélène Mercier & Louis Lortie. Prestižní britský hudební časopis The Gramophone zařadil tento klavírní „tandem“ mezi šest nejlepších na světě. „Myslím, že naše umělecké partnerství zrcadlí blízkost našich duší. Vyrůstali jsme spolu, v Kanadě a později v Evropě jsme se dělili o naše sny, vášně, hudbu i Starý kontinent,“ říká Hélène Mercier. O kvalitách tohoto klavírního dua vypovídá řada ocenění jejich společných nahrávek: Editor‘s Choice časopisu The Gramophone, Rosette časopisu Penguin Guide nebo Diapason d’or za jejich poslední společnou nahrávku díla Vaughana-Williamse.
Emmanuel Villaume (foto akostphotography.com)

V rámci koncertu zazní Korngoldova suita Mnoho povyku pro nic, jenž v sobě zrcadlí vliv Mozarta, Richarda Strausse i nástup nových hudebních tendencí po 1. světové válce. Stylově s Korngoldem, jehož suita bývá zejména v první větě často srovnávána s Mozartovou Figarovou svatbou, je do programu zařazen Koncert pro dva klavíry a orchestr Es dur W. A. Mozarta.  „Tento koncert je jedním z prvních Mozartových mistrovských kusů odrážejících jeho operní rukopis. Konverzace mezi sólisty je zářivou přehlídkou Mozartových osobních rysů a bohatou výměnou konverzačních témat,“ říká o Mozartově díle umělecký partner Hélène Mercier, klavírista Louis Lortie. Program zakončí Pátá symfonie d moll „Reformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Koncert řídí šéfdirigent PKF — Prague Philharmonia Emmanuel Villaume, který se do Prahy vrací z dalšího úspěšného angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku.

Koncert je spojen s donátorským večerem na podporu nákupu nových hudebních nástrojů pro PKF — Prague Philharmonia, jehož se účastní filantropové z celé Evropy. Hostitelem akce je velvyslanec Francouzské republiky v České republice, Jeho excellence J. E. Roland Galharague.

 

A3 Korngold. Mozart. Mendelssohn

neděle 16. prosince od 19.30

Dvořákova síň Rudolfinum

 

ERICH WOLFGANG KORNGOLD

Viel Lärmen um Nichts (Mnoho povyku pro nic), suita op. 11

WOLFGANG AMADEUS MOZART

Koncert pro dva klavíry Es dur KV 365/316a

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY

Symfonie č. 5 d moll op. 107 „Reformační“

 

Hélène Mercier & Louis Lortie klavír

PKF — Prague Philharmonia

Emmanuel Villaume dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat