PKF uzavírá kauzu svého podzimního turné v Číně

Dne 17. července 2019 bylo PKF — Prague Philharmonia ze strany její zastupující agentury v Čínské lidové republice (ČLR) oficiálně sděleno rozhodnutí o přesunutí plánovaného podzimního turné PKF v ČLR, a to na dobu neurčitou, bez udání konkrétního termínu. Tato zpráva a následné prohlášení mluvčího Ministerstva zahraničí ČLR Keng Šuanga zároveň potvrdily, že jde o reakci na vyjádření a postoje primátora hl. města Prahy, Zdeňka Hřiba, týkající se čínské suverenity a otázek ohledně Tchaj-wanu a Tibetu.
PKF – Prague Philharmonia, foto Milan Mošna

PKF — Prague Philharmonia již ve svém prvním prohlášení z konce dubna deklarovala odmítavý postoj k jakémukoliv politickému vymezování se proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice. „Pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky – protože to bylo ze strany pořadatele naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj–wanu –, tak to odmítáme,“ uvedl tehdy předseda Správní rady PKF — Prague Philharmonia Martin Klimpl.

I přes velkou snahu MZV ČR se v mezidobí nepodařilo přesvědčit čínskou stranu ke změně postoje. Výrokům o odložení turné na dobu neurčitou nelze rozumět jinak, než že se jedná o faktické zrušení turné. PKF — Prague Philharmonia tomuto přizpůsobí své další kroky a po právní analýze přistoupí k ukončení smluvního vztahu s pořadatelskou agenturou,“ komentuje další kroky Radim Otépka, ředitel PKF — Prague Philharmonia. „Neuskutečnění koncertního turné mrzí jak vedení orchestru, tak hráče samotné, stojíme si však za svými veřejnými postoji a stanovisky a nadále vnímáme pozici a poslání PKF jako reprezentanta české kultury, který ve světě propaguje a prezentuje především a bezvýhradně českou hudbu a špičkové české interpretační umění,“ dodává.

Zrušení koncertního turné s sebou nese i negativní ekonomické dopady na rozpočet orchestru. PKF — Prague Philharmonia je orchestrem bez stálého zřizovatele, není příspěvkovou organizací, ale obecně prospěšnou společností, která není přímo napojena na žádný z veřejných rozpočtů. „V současné době probíhají intenzivní jednání se zástupci Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. města Prahy o nalezení alternativních zdrojů, které by nahradily výpadek v plánovaných příjmech PKF — Prague Philharmonia pro letošní rok z důvodu zrušení zamýšlených koncertů v ČLR. Velice si vstřícnosti a ochoty obou institucí o situaci jednat a vyřešit ji vážíme,“ říká Martin Klimpl. „Rovněž nás příjemně překvapila vlna solidarity a projevy podpory z mnoha stran, jejichž cílem je umožnit orchestru uskutečnit co nejvíce vystoupení a otevřít další hudební trhy,“ uzavírá Martin Klimpl.

Na začátek září plánuje PKF několik koncertů, jež by měly připomenout krásu a mravní čistotu hudby a umění, které zůstanou vždy nadřazeny politickým cílům. Jedním z nich je i zahajovací koncert 26. sezony dne 11. 9. ve Smetanově síni Obecního domu, na který orchestr zve všechny posluchače,  jenž chtějí svou přítomností projevit solidaritu s postoji PKF.

Jen v sezoně 2018–2019 odehrál orchestr PKF — Prague Philharmonia 105 koncertů. 36krát reprezentoval Českou republiku v zahraničí. Koncertoval se světovými uměleckými osobnostmi jako Jonas Kaufmann, Ailyn Pérez, Gábor Boldoczki, Daniel Müller-Schott nebo Joseph Caleja. Jen její čtyři koncerty s Jonasem Kaufmannem navštívilo přes 11 tisíc diváků. Do pražské koncertní sezony přispěla PKF 35 koncerty ve svých vlastních koncertních řadách a 27 edukačními programy, jimiž prošlo na 4.900 dětí předškolního a školního věku. Vydala či dokončila nahrávky pro dva světové nahrávací giganty Warner Classics a Deutsche Grammophon a jako druhé české symfonické těleso v historii se představila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu ve francouzském Besanconu.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na