Plácido Domingo: Když odpočívám, rezavím

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Další barytonovou rolí byl Neptun v hudební koláži sestavené z hudby barokních skladatelů na základě motivů ze Shakespearových her Bouře, Sen noci svatojanské a The Enchanted Island, jejímž autorem je hudební skladatel Jeremy Saints. V Massenetově opeře Thaïs ztvárnil roli Athanaela, ve Verdiho opeře Dva Foscariové postavu Franceska Foscariho. V další verdiovské roli, Giacomovi z Jany z Arku, se představil v roce 2013 návštěvníkům salcburského festivalu. V Met vyměnil Alfréda Germonta v Traviatě za jeho otce Jiřího, v berlínské Staatsoper Manrika v Trubadúru za Hraběte Lunu a v Macbethovi Macduffa za velkolepou titulní roli. V Londýně se poprvé představil v titulní roli Nabucca. V těchto rolích vesměs vystupuje na dalších scénách po celém světě. S úporností sobě vlastní svedl úspěšný boj se zákeřnou nemocí a věren svému heslu „When I rest, I rust“ („Když odpočívám, rezavím“) se pouští do stále nových úkolů.

Tím zatím posledním byla titulní role v Pucciniho jediné komické opeře Gianni Schicchi v Opeře v Los Angeles, která je uváděna v jednom večeru s Leoncavallovými Komedianty, které sám diriguje.

V České republice vystoupil Plácido Domingo třikrát, v letech 1994 a 2012 v Praze, v roce 2011 před sedmi tisíci diváky na festivalu v Českém Krumlově.

Doslova nabitý je Domingův program pro první polovinu roku 2016. Dne 17. ledna absolvoval koncert v Aréně v irském Dublinu, 1. února vystoupí na Estadio Centenario v uruguayském Montevideu a v březnu jej čeká v Opeře v Los Angeles reprezentativní koncert s Mirellou Freni.

V jarních měsících vystoupí v řadě představení v inscenacích Simona Boccanegry, Traviaty a Nabucca v Metropolitní opeře, v Berlíně, Barceloně, Paříži a Londýně. 29. června jej čeká galakoncert na obřím stadionu Santiaga Bernabeu v Madridu, kam jej přijde pozdravit řada umělců a přátel, mezi nimi například Andrea Bocelli.

Plácido Domingo, který podle údajů na svých webových stránkách nastudoval sto čtyřicet sedm rolí, natočil více než sto operních kompletů, více než padesát videonahrávek a jenom v Met více než šest set padesát představení v téměř padesáti rolích (ve výčtu bychom mohli pokračovat dále) obdržel po právu mnohá četná vysoce prestižní vyznamenání, mezi nimi i americkou Medal of Freedom. Je nositelem sedmnácti čestných doktorátů, mezi jinými i Harvardské a Oxfordské univerzity a nejstarší španělské univerzity v Salamance.

Plácido Domingo (foto FB P. Dominga)
Plácido Domingo (foto FB P. Dominga)

Plácido Domingo není jenom mimořádnou pěveckou hvězdou, zosobňuje určitý fenomén v dějinách opery, jeho život a dílo představují základní tendence vývoje opery na přelomu dvou tisíciletí, mimo jiné jsou symbolem toho, že lze spojit takzvané „vysoké“ umění s uměním takzvaně populárním. Předpokladem je ovšem talent, vysoká profesionalita a snaha po co největší dokonalosti. A tyto požadavky Plácido Domingo vždy plnil a plní v nevyšší míře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments