Plzeň a belgický Mons chystají spolu na rok 2015 několik projektů

Čtyři významné společné projekty připravují na rok 2015 Plzeň a belgický Mons, obě se v příštím roce stanou Evropským hlavním městem kultury. Nabídnou tak velké koprodukční představení Alfreda Jarryho Král Ubu i jedno menší v podání dvou středních škol, představí současnou vážnou hudbu své země a na čtyři dny promění prostory partnerského města k vlastní prezentaci. Mons i Plzeň se inspirují a ovlivňují, konzultují přípravy projektu, mají podobný koncept zahájení.

„V případě představení Král Ubu, jež bude přímo ušité na míru prostorům v Plzni, jde o koprodukci jak po finanční, tak i po umělecké stránce, tedy hrát tam budou společně Belgičané i Češi, stejně tak třeba technické zázemí budou zajišťovat lidé z obou zemí,” uvedl Petr Šimon, manažer mezinárodních projektů Plzeň 2015. Premiéru bude mít Král Ubu v září 2015 v Plzni, odehrát by se měl poté v několika dalších českých městech, následně pak v belgických.Druhým společným projektem bude prezentace současné vážné české i belgické hudby. Česká republika v Belgii představí Orchestr Berg, mladé těleso, které uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, jež kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu dvacátého století. „Plzeň přivítá Ensemble Musiques Nouvelles, bruselské těleso, jehož uměleckým šéfem je skladatel Jean-Paul Dessy, který je také jedním z uměleckých šéfů projektu Mons 2015,” řekl Šimon.

Šílený dvorek v Monsu a šílený dvorek v Plzni je pracovní název pro další z projektů, půjde o takzvané site specific prezentace daného města v druhém městě. Plzeň dostane na čtyři dny v Monsu k dispozici tamní kulturní centrum nazvané v překladu Šílený dům, jež vzniklo přeměnou brownfieldu. Cílem bude prostor proměnit na Plzeň a představit se. Podle Šimona nejen plzeňským pivem a gastronomií, ale i koncerty, loutkovým představením či žonglérskými dílnami. „Budeme chtít odprezentovat to nejlepší z živé plzeňské kultury,” uvedl Šimon. Mons se podobným způsobem představí v Plzni.

Čtvrtý projekt se týká spolupráce dvou středních škol, v Plzni Gymnázia Františka Křižíka a gymnázia L’Ecole du Futur z Monsu. Studenti připravují divadelní představení v režii Viléma Dubničky, týká se tématu „v roce 2015 mi bude dvacet let”, z každé školy se zapojí kolem dvanáct studentů.

Podle Šimona se týmy obou měst ovlivňují při přípravě projektů, inspirují, konzultují vzájemně práci a přípravy, podobný je i koncept slavnostního zahájení. Plzeň 2015 začne 17. ledna, Mons o týden později.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]