Plzeň jako evropské město kultury už má zahajovací scénář

Adrenalinovým kouskem švýcarského provazochodce a zvukem nových zvonů zahájí za rok, 17. ledna 2015, Plzeň svůj projekt Evropského hlavního města kultury. Scénář, jenž tvoří umělecký šéf projektu Petr Forman, už získává konkrétnější podobu. Ke spolupráci Forman oslovil uměleckého ředitele Barcelonské cirkusové školy Roberta Magra, příští týden bude jednat i s autorem scénáře zahajovacího ceremoniálu londýnské olympiády, řekla Mirka Reifová, mluvčí společnosti Plzeň 2015, jež projekt připravuje.Věříme, že se do slavnostního zahájení zapojí celá Plzeň. Lidé se na náměstí sejdou několika pestrými průvody symbolizujícími jak řeky, na jejichž soutoku město leží, tak i základní myšlenky celého projektu,” uvedl Forman. Chvíle napětí podle něj přinese účast švýcarského provazochodce Davida Dimitriho, doprovodí ho další domácí i zahraniční umělci a akrobati. „Večer, jenž odstartuje projekt Evropského hlavního města kultury, bude plný hudby, obrazů, napětí a emocí,” dodal Forman.

Příští týdne podle Reifové Plzeň navštíví britský spisovatel Frank Cottrell Boyce, autor scénáře ceremoniálu zahájení londýnské olympiády v roce 2012 a scénáře pro film The Railway Man, který právě vstupuje do kin. „Přijede spolu s Johnem Wassellem, zakladatelem a producentem britského souboru Walk the Plank, který se specializuje na velkoformátové venkovní produkce,” uvedl programový šéf Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Dvojice se zapojila například do slavnostního zahájení projektu Evropského hlavního města kultury v Turku v roce 2011, v Liverpoolu připravovala ceremoniál Evropského hlavního města kultury 2008. V Plzni bude řešit možnosti spolupráce na programu pro Plzeň 2015, především na slavnostním zahájení.

Hudbu pro slavnostní zahájení v Plzni tvoří jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanović. Původní skladba, která vzniká pouze pro tuto příležitost, vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů v plzeňské katedrále.

Oslavy se pak přesunou i do okolních částí města, jak do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, tak do historických domů, dvorků, kulturní sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a klubů. Do slavnostního zahájení se zapojí i místní umělci.

Plzeň 2015 nabídne po celý rok přes padesát velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes šest set dalších akcí. Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, výtvarné instalace až po komunitní programy a vzdělávací projekty.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]