Plzeň plánuje zastřešení atria Nového divadla

Plzeň připravuje spolu s Divadlem J. K. Tyla plán na zastřešení atria mezi budovami Nového divadla. Zároveň by se tak vytvořil bezbariérový přístup pro diváky do spodních řad hlediště hlavního sálu divadelní budovy. Náklady se odhadují na přibližně 40 až 42 milionů korun. Nyní se pracuje na studii.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni - Nová scéna (zdroj Visit Plzeň)
Divadlo J. K. Tyla v Plzni – Nová scéna (zdroj Visit Plzeň)

Novou divadelní budovu za téměř 900 milionů korun otevřela Plzeň v září 2014 jako hlavní investici projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Nabízí Novou a Malou scénu a veškeré zázemí. Komplex budov už prošel několika změnami a vylepšeními. Foyer doplnila sada sedacího nábytku a stolků pro větší komfort diváků. Schody ve velkém sále mají nové nasvícení, které neruší, ale zároveň umožňuje lepší pohyb i ve zšeřelém hledišti. Černou oponu, která spadla a poškodila se, nahradila příjemnější zlatá, vnitřní prostor zútulnilo nové nasvícení. Naposledy loni se za 16 milionů korun instaloval v sále Nové scény unikátní elektronický dozvuk. Už od otevření divadla se ale hovořilo o špatné přístupnosti spodních řad velkého hlediště pro méně pohyblivé diváky. Přístup z prostoru atria by měl zlepšit nový projekt, který teď divadlo připravuje s městskou organizací Obytná zóna Sylván, jenž komplex spravuje.

„Divadlo J. K. Tyla spolupracuje s Obytnou zónou Sylván, a.s. na zadání studie bezbariérového přístupu do prvních řad hlediště Nové scény zastřešením atria Nového divadla. Podrobnosti se budou řešit v nejbližší době. Vznik studie schválil zřizovatel divadla, statutární město Plzeň,“ uvedla mluvčí divadla Martina Drbušková.

„Je to hmotně ekonomická studie, na jejímž konci by mělo být propojení budov a vnitřního traktu, který by měl být přestřešen, měl by být uživatelsky přívětivý,“ řekl primátor Roman Zarzycký. Kromě příjemného prostředí a vyřešení bezbariérového přístupu do spodních řad hlediště by mělo být součástí projektu také odstranění několikatunové betonové plastiky vejce, kterou už po dokončení divadla řada lidí kritizovala. Město se dokonce soudilo se stavitelem divadla o peníze, protože betonové vejce je menší, než předpokládaly původní plány. „Měl by tam vzniknout jiný kulturní prvek, který, myslím, že Plzeňané ocení,“ řekl Zarzycký. Konkrétnější nechtěl být. V předchozích letech se při diskusích o možném zastřešení atria divadla hovořilo například o vzniku chmelové zahrady s vodními prvky a s kavárnou. Jakými návrhy se bude nyní studie zabývat, zatím primátor ani divadlo neuvedlo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments